Weather Amarpur, Tripura tomorrow
| 28 °C | 32 °C | 9 am | |
| 25 °C | 29 °C | 12 pm | |
| 27 °C | 32 °C | 3 pm | |
| 23 °C | 27 °C | 9 pm |
sunrise 4:50 am
sunset 5:51 pm
HOURLY
sunset 5:51 pm
Weather forecast Amarpur, Tripura April 30, 2026
From morning untill noon rain showers, later morning initially rain showers, later rain. The highest temperature 29 °C. Total rainfall 5.5 mm. At night overcast. The lowest temperature 21 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Amarpur, Tripura, India extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| overcast | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1008 hPa | 96 % | 21 °C | 100 % | 0% | 19% | 1% | 100% | |
| 1 AM
4 PM
| overcast | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southeast |
1008 hPa | 96 % | 21 °C | 100 % | 0% | 100% | 7% | 100% | |
| 2 AM
5 PM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southeast |
1007 hPa | 95 % | 21 °C | 100 % | 0% | 3% | 3% | 100% | |
| 3 AM
6 PM
| heavy rain | 22 °C 26 °C |
1.3 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1007 hPa | 97 % | 21 °C | 100 % | 0% | 70% | 2% | 100% | |
| 4 AM
7 PM
| heavy rain | 22 °C 26 °C |
3.8 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1008 hPa | 98 % | 21 °C | 100 % | 0% | 97% | 23% | 99% | |
| 5 AM
8 PM
| overcast | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-southeast |
1008 hPa | 99 % | 20 °C | 100 % | 6% | 100% | 7% | 51% | |
| 6 AM
9 PM
| cloudy | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south-southeast |
1008 hPa | 96 % | 20 °C | 78 % | 0% | 73% | 13% | 5% | |
| 7 AM
10 PM
| cloudy | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h southeast |
1009 hPa | 90 % | 21 °C | 77 % | 0% | 76% | 5% | 1% | |
| 8 AM
11 PM
| overcast | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h south-southeast |
1009 hPa | 81 % | 22 °C | 92 % | 0% | 91% | 0% | 8% | |
| 9 AM
12 AM
| cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h south |
1009 hPa | 74 % | 22 °C | 44 % | 0% | 40% | 5% | 2% | |
| 10 AM
1 AM
| heavy rain | 29 °C 33 °C |
1.8 mm | 5.1 m/s18 km/h south-southwest |
1009 hPa | 71 % | 23 °C | 100 % | 0% | 97% | 44% | 100% | |
| 11 AM
2 AM
| heavy rain | 25 °C 29 °C |
1.3 mm | 6.0 m/s22 km/h south |
1009 hPa | 90 % | 23 °C | 100 % | 0% | 57% | 55% | 100% | |
| 12 PM
3 AM
| rain showers | 25 °C 30 °C |
0.3 mm | 5.4 m/s19 km/h southeast |
1006 hPa | 96 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
4 AM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southeast |
1006 hPa | 90 % | 24 °C | 99 % | 0% | 0% | 7% | 99% | |
| 2 PM
5 AM
| light rain | 27 °C 32 °C |
0.1 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southeast |
1005 hPa | 81 % | 23 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 97% | |
| 3 PM
6 AM
| light rain | 27 °C 32 °C |
0.2 mm | 4.3 m/s15 km/h southeast |
1004 hPa | 82 % | 23 °C | 96 % | 0% | 39% | 0% | 93% | |
| 4 PM
7 AM
| light rain showers | 27 °C 32 °C |
0.2 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1005 hPa | 84 % | 24 °C | 78 % | 0% | 28% | 1% | 70% | |
| 5 PM
8 AM
| light rain | 26 °C 31 °C |
0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1005 hPa | 90 % | 24 °C | 100 % | 0% | 27% | 4% | 100% | |
| 6 PM
9 AM
| overcast | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south |
1005 hPa | 95 % | 24 °C | 100 % | 0% | 28% | 0% | 100% | |
| 7 PM
10 AM
| rain | 25 °C 30 °C |
0.3 mm | 4.9 m/s18 km/h south |
1008 hPa | 96 % | 24 °C | 100 % | 0% | 14% | 37% | 100% | |
| 8 PM
11 AM
| rain | 25 °C 30 °C |
0.6 mm | 5.1 m/s18 km/h south-southwest |
1010 hPa | 95 % | 24 °C | 100 % | 0% | 57% | 46% | 100% | |
| 9 PM
12 PM
| rain showers | 23 °C 27 °C |
0.3 mm | 5.8 m/s21 km/h south |
1009 hPa | 97 % | 22 °C | 100 % | 0% | 6% | 1% | 100% | |
| 10 PM
1 PM
| overcast | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h south-southeast |
1007 hPa | 97 % | 22 °C | 100 % | 0% | 18% | 3% | 100% | |
| 11 PM
2 PM
| overcast | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southeast |
1008 hPa | 98 % | 22 °C | 100 % | 0% | 85% | 8% | 100% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| overcast | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h southeast |
1007 hPa | 98 % | 22 °C | 100 % | 0% | 100% | 17% | 100% | |
| 1 AM
4 PM
| overcast | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h southeast |
1007 hPa | 96 % | 21 °C | 100 % | 0% | 100% | 11% | 99% | |
| 2 AM
5 PM
| overcast | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h south-southeast |
1006 hPa | 96 % | 21 °C | 100 % | 0% | 100% | 7% | 100% | |
| 3 AM
6 PM
| overcast | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h south-southeast |
1006 hPa | 94 % | 21 °C | 100 % | 0% | 100% | 1% | 77% | |
| 4 AM
7 PM
| overcast | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south-southeast |
1006 hPa | 94 % | 21 °C | 100 % | 0% | 100% | 1% | 94% | |
| 5 AM
8 PM
| overcast | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h south-southeast |
1006 hPa | 94 % | 22 °C | 100 % | 0% | 100% | 2% | 88% | |
| 6 AM
9 PM
| heavy rain | 24 °C 28 °C |
7.3 mm | 5.3 m/s19 km/h south-southeast |
1007 hPa | 92 % | 22 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 93% | |
| 7 AM
10 PM
| heavy rain | 23 °C 27 °C |
11.2 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1008 hPa | 97 % | 22 °C | 100 % | 10% | 100% | 23% | 100% | |
| 8 AM
11 PM
| heavy rain | 22 °C 26 °C |
1.7 mm | 5.1 m/s18 km/h east |
1009 hPa | 98 % | 22 °C | 100 % | 0% | 100% | 38% | 100% | |
| 9 AM
12 AM
| heavy rain | 22 °C 26 °C |
9.6 mm | 4.6 m/s17 km/h east-southeast |
1009 hPa | 97 % | 21 °C | 100 % | 0% | 100% | 42% | 100% | |
| 10 AM
1 AM
| heavy rain | 22 °C 26 °C |
14.9 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1009 hPa | 98 % | 21 °C | 100 % | 0% | 100% | 53% | 100% | |
| 11 AM
2 AM
| heavy rain | 22 °C 25 °C |
1.3 mm | 5.4 m/s19 km/h southeast |
1008 hPa | 96 % | 21 °C | 100 % | 0% | 21% | 99% | 100% | |
| 12 PM
3 AM
| heavy rain | 22 °C 25 °C |
1.1 mm | 5.8 m/s21 km/h southeast |
1007 hPa | 96 % | 21 °C | 100 % | 0% | 3% | 85% | 100% | |
| 1 PM
4 AM
| heavy rain | 22 °C 25 °C |
1.4 mm | 4.9 m/s18 km/h southeast |
1006 hPa | 97 % | 22 °C | 100 % | 0% | 0% | 34% | 100% | |
| 2 PM
5 AM
| rain showers | 23 °C 27 °C |
0.7 mm | 5.6 m/s20 km/h south-southeast |
1005 hPa | 98 % | 22 °C | 100 % | 0% | 0% | 10% | 100% | |
| 3 PM
6 AM
| cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southeast |
1004 hPa | 98 % | 22 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 4 PM
7 AM
| cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h southeast |
1003 hPa | 96 % | 22 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 5 PM
8 AM
| overcast | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south-southeast |
1004 hPa | 94 % | 21 °C | 100 % | 0% | 0% | 53% | 100% | |
| 6 PM
9 AM
| cloudy | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southwest |
1006 hPa | 94 % | 21 °C | 100 % | 0% | 9% | 1% | 100% | |
| 7 PM
10 AM
| cloudy | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h southeast |
1005 hPa | 94 % | 21 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 PM
11 AM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1007 hPa | 94 % | 21 °C | 100 % | 0% | 3% | 0% | 100% | |
| 9 PM
12 PM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1007 hPa | 95 % | 21 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 10 PM
1 PM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1007 hPa | 95 % | 21 °C | 100 % | 0% | 8% | 0% | 100% | |
| 11 PM
2 PM
| overcast | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1007 hPa | 95 % | 21 °C | 74 % | 0% | 70% | 0% | 16% | |
Amarpur, Tripura, India - information
State: IndiaGPS coordinates: 23.5257; 91.6588
Time zone: Asia / Kolkata
time difference in hours with time in US is +3:30 hours
Something wrong, something missing?
Weather Amarpur, Tripura, India. Weather forecast Amarpur, Tripura.
Amarpur, Tripura - weather nearby - bigger cities
Amarpur, Tripura - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Amarpur, Tripura is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Amarpur, Tripura
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:50 am | 5:51 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:20 am | 13:00 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:26 am | 6:15 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:59 am | 6:42 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:30 am | 7:11 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 3:51 pm | 04/30/2026 3:38 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |