Weather Amarpur, Tripura long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Amarpur, Tripura for ten days.
Monday, May 4
27 / 24°C
| 9.2 mm | 15 km/h |
| 24 °C | 28 °C | 5 am | |
| 25 °C | 30 °C | 11 am | |
| 27 °C | 32 °C | 5 pm | |
| 25 °C | 30 °C | 11 pm |
sunrise 4:47 am
sunset 5:52 pm
HOURLY
sunset 5:52 pm
|
|
|
|
Weather forecast Amarpur, Tripura, India extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| heavy rain | 24 °C 28 °C |
8.5 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southeast |
1008 hPa | 86 % | 22 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 21% | |
| 11 AM
2 AM
| overcast | 25 °C 30 °C |
0.5 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southeast |
1009 hPa | 97 % | 24 °C | 100 % | 0% | 89% | 0% | 99% | |
| 5 PM
8 AM
| overcast | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south |
1005 hPa | 84 % | 23 °C | 100 % | 0% | 5% | 0% | 100% | |
| 11 PM
2 PM
| overcast | 25 °C 30 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southeast |
1009 hPa | 92 % | 23 °C | 100 % | 0% | 85% | 0% | 100% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| rain | 25 °C 30 °C |
4.2 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southeast |
1009 hPa | 94 % | 23 °C | 100 % | 0% | 100% | 2% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| rain showers | 30 °C 36 °C |
1.7 mm | 3.3 m/s12 km/h south |
1009 hPa | 73 % | 25 °C | 27 % | 0% | 7% | 11% | 11% | |
| 5 PM
8 AM
| heavy rain showers | 28 °C 34 °C |
7.3 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southeast |
1004 hPa | 86 % | 24 °C | 58 % | 0% | 1% | 2% | 57% | |
| 11 PM
2 PM
| heavy rain | 24 °C 29 °C |
13.3 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1007 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 0% | 50% | 1% | 100% | |
Amarpur, Tripura, India - information
State: IndiaGPS coordinates: 23.5257; 91.6588
Time zone: Asia / Kolkata
time difference in hours with time in US is +3:30 hours
Something wrong, something missing?
Weather Amarpur, Tripura, India. Weather forecast Amarpur, Tripura.
Amarpur, Tripura - weather nearby - bigger cities
Amarpur, Tripura - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Amarpur, Tripura is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Amarpur, Tripura
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:47 am | 5:52 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:20 am | 13:05 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:23 am | 6:17 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:55 am | 6:44 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:26 am | 7:13 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 7:28 pm | 05/04/2026 6:10 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |