Weather Luncijata the day after tomorrow
Weather forecast Luncijata May 1, 2026
During the day morning clear, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later clear. The highest temperature 18 °C. At night clear. The lowest temperature 7 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Luncijata, Croatia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h north-northeast |
1020 hPa | 38 % | -3 °C | 5 % | 0% | 5% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1020 hPa | 41 % | 0 °C | 21 % | 0% | 18% | 0% | 3% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northeast |
1020 hPa | 27 % | 0 °C | 3 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northeast |
1022 hPa | 38 % | -1 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northwest |
1022 hPa | 53 % | 0 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1022 hPa | 42 % | 0 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 20 °C 17 °C |
0.3 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1018 hPa | 24 % | 0 °C | 50 % | 0% | 0% | 50% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-northwest |
1015 hPa | 55 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Luncijata, Croatia - information
State: CroatiaGPS coordinates: 42.6628; 18.0900
Time zone: Europe / Zagreb
Something wrong, something missing?
Weather Luncijata, Croatia. Weather forecast Luncijata.
Luncijata - weather nearby - bigger cities
Luncijata - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Luncijata is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Luncijata
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:42 am | 7:48 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:44 pm | 14:05 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:10 am | 8:19 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:33 am | 8:56 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:52 am | 9:38 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:51 pm | 05/01/2026 5:07 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |