Weather Luncijata today
Weather forecast Luncijata April 29, 2026
During the day morning clear, later morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later overcast, in the evening initially overcast, later cloudy. The highest temperature 21 °C. At night overcast. The lowest temperature 12 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Luncijata, Croatia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1016 hPa | 57 % | 3 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1016 hPa | 53 % | 7 °C | 78 % | 0% | 0% | 0% | 78% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south |
1016 hPa | 52 % | 10 °C | 95 % | 0% | 0% | 0% | 95% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h northeast |
1014 hPa | 54 % | 7 °C | 42 % | 0% | 0% | 7% | 37% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1015 hPa | 61 % | 5 °C | 99 % | 0% | 0% | 3% | 99% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain showers | 16 °C 15 °C |
0.9 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1015 hPa | 59 % | 8 °C | 41 % | 0% | 14% | 40% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h south-southwest |
1016 hPa | 44 % | 6 °C | 37 % | 0% | 2% | 37% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1018 hPa | 39 % | -1 °C | 3 % | 0% | 3% | 1% | 0% | |
Luncijata, Croatia - information
State: CroatiaGPS coordinates: 42.6628; 18.0900
Time zone: Europe / Zagreb
Something wrong, something missing?
Weather Luncijata, Croatia. Weather forecast Luncijata.
Luncijata - weather nearby - bigger cities
Luncijata - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Luncijata is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Luncijata
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Luncijata
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:44 am | 7:45 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:44 pm | 14:00 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:13 am | 8:17 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:37 am | 8:53 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:56 am | 9:34 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:40 pm | 04/29/2026 4:25 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |