Weather Mokošica weekend
Weather forecast for Mokošica for this and next weekend.
/ °C
| mm | km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Mokošica, Croatia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/15/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
9 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1016 hPa | 74 % | 10 °C | 99 % | 0% | 92% | 80% | 66% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1015 hPa | 76 % | 10 °C | 95 % | 0% | 9% | 5% | 94% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1015 hPa | 79 % | 10 °C | 96 % | 0% | 3% | 24% | 95% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1015 hPa | 82 % | 9 °C | 94 % | 0% | 14% | 26% | 92% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1016 hPa | 79 % | 9 °C | 96 % | 0% | 13% | 10% | 96% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1016 hPa | 70 % | 10 °C | 100 % | 0% | 5% | 7% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1017 hPa | 63 % | 10 °C | 100 % | 0% | 7% | 7% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south |
1017 hPa | 71 % | 12 °C | 93 % | 0% | 4% | 26% | 92% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south |
1018 hPa | 70 % | 13 °C | 88 % | 0% | 34% | 73% | 68% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1017 hPa | 73 % | 13 °C | 92 % | 0% | 50% | 64% | 73% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1017 hPa | 75 % | 14 °C | 95 % | 0% | 32% | 68% | 80% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1017 hPa | 79 % | 14 °C | 96 % | 0% | 26% | 65% | 91% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain | 19 °C 20 °C |
0.2 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1016 hPa | 74 % | 14 °C | 93 % | 0% | 10% | 65% | 87% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1016 hPa | 71 % | 13 °C | 93 % | 0% | 4% | 35% | 88% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1016 hPa | 64 % | 12 °C | 85 % | 0% | 8% | 79% | 70% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1016 hPa | 64 % | 12 °C | 55 % | 0% | 7% | 53% | 5% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1016 hPa | 69 % | 13 °C | 62 % | 0% | 2% | 61% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1016 hPa | 77 % | 13 °C | 96 % | 0% | 11% | 96% | 3% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
1016 hPa | 75 % | 13 °C | 96 % | 0% | 0% | 94% | 28% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1016 hPa | 81 % | 13 °C | 95 % | 0% | 0% | 86% | 64% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1016 hPa | 84 % | 13 °C | 43 % | 0% | 0% | 14% | 36% | |
Thursday 04/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1016 hPa | 86 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 2% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1016 hPa | 84 % | 11 °C | 75 % | 0% | 0% | 3% | 74% | |
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1016 hPa | 83 % | 10 °C | 31 % | 0% | 0% | 0% | 31% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1015 hPa | 84 % | 10 °C | 83 % | 0% | 0% | 0% | 83% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1015 hPa | 83 % | 9 °C | 93 % | 0% | 0% | 7% | 93% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1015 hPa | 83 % | 9 °C | 43 % | 0% | 0% | 1% | 42% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1015 hPa | 84 % | 9 °C | 43 % | 0% | 0% | 9% | 37% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1016 hPa | 82 % | 9 °C | 57 % | 0% | 0% | 25% | 41% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1016 hPa | 75 % | 11 °C | 18 % | 0% | 0% | 15% | 3% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1016 hPa | 61 % | 11 °C | 58 % | 0% | 0% | 0% | 58% | |
| 10 AM
4 AM
| partly cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1016 hPa | 51 % | 11 °C | 37 % | 0% | 0% | 0% | 37% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-northwest |
1015 hPa | 47 % | 11 °C | 30 % | 0% | 0% | 11% | 20% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-southwest |
1015 hPa | 55 % | 12 °C | 95 % | 0% | 0% | 21% | 94% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southwest |
1016 hPa | 61 % | 13 °C | 84 % | 0% | 1% | 19% | 81% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southeast |
1016 hPa | 59 % | 11 °C | 67 % | 0% | 0% | 49% | 39% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1015 hPa | 54 % | 12 °C | 21 % | 0% | 0% | 21% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west |
1015 hPa | 57 % | 12 °C | 15 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northwest |
1014 hPa | 59 % | 13 °C | 7 % | 0% | 0% | 5% | 2% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h northwest |
1014 hPa | 61 % | 14 °C | 21 % | 0% | 0% | 18% | 3% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north-northwest |
1014 hPa | 71 % | 15 °C | 33 % | 0% | 0% | 28% | 7% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north |
1014 hPa | 72 % | 13 °C | 13 % | 0% | 0% | 12% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1014 hPa | 74 % | 13 °C | 67 % | 0% | 0% | 31% | 63% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1014 hPa | 73 % | 12 °C | 84 % | 0% | 0% | 48% | 82% | |
| 11 PM
5 PM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northeast |
1015 hPa | 67 % | 10 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
Mokošica, Croatia - information
State: CroatiaGPS coordinates: 42.6756; 18.0903
Time zone: Europe / Zagreb
Population: 2 193
Altitude: 16 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Mokošica, Croatia. Weather forecast Mokošica.
Mokošica - weather nearby - bigger cities
Mokošica - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.