Weather Nova Mokošica weekend
Weather forecast for Nova Mokošica for this and next weekend.
/ °C
| mm | km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Nova Mokošica, Croatia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/16/2026 |
|||||||||||||
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1014 hPa | 48 % | 10 °C | 38 % | 0% | 0% | 25% | 18% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1014 hPa | 48 % | 10 °C | 12 % | 0% | 0% | 7% | 5% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1014 hPa | 61 % | 12 °C | 39 % | 0% | 0% | 30% | 11% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1014 hPa | 61 % | 11 °C | 50 % | 0% | 0% | 40% | 16% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1015 hPa | 63 % | 11 °C | 29 % | 0% | 0% | 29% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1015 hPa | 72 % | 12 °C | 18 % | 0% | 0% | 18% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northeast |
1015 hPa | 77 % | 11 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
Friday 04/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north-northeast |
1015 hPa | 73 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h north-northeast |
1015 hPa | 68 % | 9 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h north-northeast |
1014 hPa | 67 % | 9 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h north-northeast |
1014 hPa | 69 % | 9 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h north-northeast |
1014 hPa | 72 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h north-northeast |
1014 hPa | 75 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h north-northeast |
1014 hPa | 75 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h northeast |
1014 hPa | 69 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 8.7 m/s31 km/h northeast |
1014 hPa | 55 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 8.8 m/s32 km/h northeast |
1014 hPa | 50 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h northeast |
1014 hPa | 44 % | 9 °C | 73 % | 0% | 0% | 0% | 73% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1014 hPa | 37 % | 8 °C | 43 % | 0% | 0% | 0% | 43% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east |
1013 hPa | 34 % | 8 °C | 15 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h south-southwest |
1013 hPa | 38 % | 9 °C | 31 % | 0% | 0% | 31% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h southwest |
1013 hPa | 44 % | 11 °C | 41 % | 0% | 0% | 41% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h southwest |
1012 hPa | 49 % | 12 °C | 39 % | 0% | 0% | 39% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west-southwest |
1011 hPa | 50 % | 13 °C | 29 % | 0% | 0% | 29% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north |
1011 hPa | 47 % | 12 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northeast |
1011 hPa | 37 % | 8 °C | 8 % | 0% | 0% | 8% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h north-northeast |
1011 hPa | 40 % | 8 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h northeast |
1012 hPa | 42 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h northeast |
1013 hPa | 40 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 8.7 m/s31 km/h northeast |
1013 hPa | 41 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 9.7 m/s35 km/h northeast |
1013 hPa | 45 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Nova Mokošica, Croatia - information
State: CroatiaGPS coordinates: 42.6744; 18.1160
Time zone: Europe / Zagreb
Population: 5 682
Altitude: 0 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Nova Mokošica, Croatia. Weather forecast Nova Mokošica.
Nova Mokošica - weather nearby - bigger cities
Nova Mokošica - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.