Weather Teguise long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Teguise for ten days.
Sunday, May 3
19 / 16°C
| 0.7 mm | 18 km/h |
| 17 °C | 17 °C | 1 am | |
| 15 °C | 16 °C | 7 am | |
| 18 °C | 18 °C | 1 pm | |
| 18 °C | 18 °C | 7 pm |
sunrise 7:10 am
sunset 8:31 pm
HOURLY
sunset 8:31 pm
|
|
|
|
Weather forecast Teguise, Canary Islands, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.5 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1018 hPa | 84 % | 14 °C | 57 % | 0% | 57% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1016 hPa | 87 % | 13 °C | 22 % | 0% | 22% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northwest |
1017 hPa | 61 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.2 mm | 5.6 m/s20 km/h north |
1015 hPa | 62 % | 11 °C | 46 % | 0% | 46% | 0% | 0% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1016 hPa | 75 % | 12 °C | 50 % | 0% | 50% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1015 hPa | 71 % | 10 °C | 89 % | 0% | 89% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h north |
1017 hPa | 58 % | 10 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h north |
1015 hPa | 64 % | 11 °C | 25 % | 0% | 25% | 0% | 0% | |
Teguise, Canary Islands, Spain - information
State: Canary Islands, SpainGPS coordinates: 29.0605; -13.5640
Time zone: Atlantic / Canary
time difference in hours with time in US is -1 hours
Population: 19 418
Altitude: 286 m
The administrative part:
- Canary Islands, Las Palmas de Gran Canaria
- Las Palmas, Las Palmas de Gran Canaria
Something wrong, something missing?
Weather Teguise, Canary Islands, Spain. Weather forecast Teguise.
Teguise - weather nearby - bigger cities
Teguise - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Teguise is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Teguise
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:10 am | 8:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:51 pm | 13:20 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:45 am | 8:57 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:16 am | 9:26 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:45 am | 9:57 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 9:33 pm | 05/03/2026 7:56 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |