Weather Los Valles, Canary Islands week
Weather forecast for Los Valles, Canary Islands for this and next week.
Friday, May 1
19 / 14°C
| 0.0 mm | 15 km/h |
| 16 °C | 16 °C | 1 am | |
| 14 °C | 15 °C | 7 am | |
| 19 °C | 19 °C | 1 pm | |
| 18 °C | 17 °C | 7 pm |
sunrise 7:12 am
sunset 8:30 pm
HOURLY
sunset 8:30 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Los Valles, Canary Islands, Canary Islands, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1019 hPa | 82 % | 12 °C | 100 % | 0% | 8% | 0% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1018 hPa | 88 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1019 hPa | 62 % | 11 °C | 62 % | 0% | 21% | 0% | 53% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north |
1017 hPa | 67 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1019 hPa | 80 % | 12 °C | 18 % | 0% | 14% | 0% | 4% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1017 hPa | 86 % | 12 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north |
1018 hPa | 65 % | 12 °C | 100 % | 0% | 3% | 0% | 100% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 18 °C 18 °C |
0.2 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northwest |
1016 hPa | 73 % | 12 °C | 25 % | 0% | 21% | 0% | 3% | |
Los Valles, Canary Islands, Canary Islands, Spain - information
State: Canary Islands, SpainGPS coordinates: 29.0853; -13.5282
Time zone: Atlantic / Canary
time difference in hours with time in US is -1 hours
Altitude: 333 m
The administrative part:
- Canary Islands, Las Palmas de Gran Canaria
- Las Palmas, Las Palmas de Gran Canaria
Something wrong, something missing?
Weather Los Valles, Canary Islands, Canary Islands, Spain. Weather forecast Los Valles, Canary Islands.
Los Valles, Canary Islands - weather nearby - bigger cities
Los Valles, Canary Islands - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Los Valles, Canary Islands is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Los Valles, Canary Islands
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:12 am | 8:30 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:51 pm | 13:17 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:46 am | 8:55 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:17 am | 9:25 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:46 am | 9:56 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:39 pm | 05/01/2026 6:43 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |