Weather Playa Blanca week
Weather forecast for Playa Blanca for this and next week.
Friday, May 1
23 / 16°C
| 0.0 mm | 12 km/h |
| 17 °C | 17 °C | 1 am | |
| 16 °C | 16 °C | 7 am | |
| 22 °C | 22 °C | 1 pm | |
| 21 °C | 20 °C | 7 pm |
sunrise 7:14 am
sunset 8:31 pm
HOURLY
sunset 8:31 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Playa Blanca, Canary Islands, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1019 hPa | 71 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1018 hPa | 76 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1019 hPa | 46 % | 10 °C | 68 % | 0% | 9% | 0% | 65% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north |
1017 hPa | 52 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1019 hPa | 71 % | 12 °C | 58 % | 0% | 0% | 0% | 57% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1018 hPa | 82 % | 12 °C | 9 % | 0% | 9% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1018 hPa | 51 % | 12 °C | 8 % | 0% | 8% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h north |
1016 hPa | 58 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Playa Blanca, Canary Islands, Spain - information
State: Canary Islands, SpainGPS coordinates: 28.8643; -13.8281
Time zone: Atlantic / Canary
time difference in hours with time in US is -1 hours
Population: 10 000
Altitude: 16 m
The administrative part:
- Canary Islands, Las Palmas de Gran Canaria
- Las Palmas, Las Palmas de Gran Canaria
Something wrong, something missing?
Weather Playa Blanca, Canary Islands, Spain. Weather forecast Playa Blanca.
Playa Blanca - weather nearby - bigger cities
Playa Blanca - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Playa Blanca is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Playa Blanca
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:14 am | 8:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:52 pm | 13:17 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:48 am | 8:56 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:19 am | 9:25 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:48 am | 9:56 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:40 pm | 05/01/2026 6:45 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |