Weather La Oliva week
Weather forecast for La Oliva for this and next week.
Friday, May 1
23 / 14°C
| 0.0 mm | 9 km/h |
| 17 °C | 17 °C | 1 am | |
| 15 °C | 16 °C | 7 am | |
| 22 °C | 22 °C | 1 pm | |
| 20 °C | 20 °C | 7 pm |
sunrise 7:14 am
sunset 8:31 pm
HOURLY
sunset 8:31 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast La Oliva, Canary Islands, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1019 hPa | 82 % | 13 °C | 100 % | 0% | 18% | 0% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1018 hPa | 89 % | 13 °C | 100 % | 0% | 7% | 0% | 99% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1019 hPa | 50 % | 11 °C | 57 % | 0% | 53% | 0% | 7% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1017 hPa | 62 % | 12 °C | 76 % | 0% | 1% | 0% | 76% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1019 hPa | 79 % | 12 °C | 26 % | 0% | 2% | 0% | 24% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1017 hPa | 92 % | 12 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1018 hPa | 51 % | 11 °C | 97 % | 0% | 14% | 0% | 96% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h north |
1016 hPa | 62 % | 13 °C | 11 % | 0% | 4% | 0% | 7% | |
La Oliva, Canary Islands, Spain - information
State: Canary Islands, SpainGPS coordinates: 28.6105; -13.9291
Time zone: Atlantic / Canary
time difference in hours with time in US is -1 hours
Population: 25 884
Altitude: 225 m
The administrative part:
- Canary Islands, Las Palmas de Gran Canaria
- Las Palmas, Las Palmas de Gran Canaria
Something wrong, something missing?
Weather La Oliva, Canary Islands, Spain. Weather forecast La Oliva.
La Oliva - weather nearby - bigger cities
La Oliva - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for La Oliva is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information La Oliva
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:14 am | 8:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:52 pm | 13:16 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:49 am | 8:56 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:20 am | 9:25 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:49 am | 9:56 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:40 pm | 05/01/2026 6:46 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |