Weather Alija de la Ribera weekend
Weather forecast for Alija de la Ribera for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day overcast, in the afternoon initially overcast, later rain. Sunday during the day morning clear, later morning cloudy, in the afternoon heavy rain showers, in the evening light rain showers.
Friday, May 1
18 / 8°C
| 0.2 mm | 12 km/h |
| 9 °C | 7 °C | 2 am | |
| 8 °C | 6 °C | 8 am | |
| 17 °C | 16 °C | 2 pm | |
| 18 °C | 17 °C | 8 pm |
sunrise 7:16 am
sunset 9:22 pm
HOURLY
sunset 9:22 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Alija de la Ribera, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1018 hPa | 78 % | 6 °C | 97 % | 0% | 2% | 0% | 97% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1018 hPa | 81 % | 6 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1018 hPa | 84 % | 6 °C | 97 % | 0% | 8% | 9% | 97% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.1 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1019 hPa | 94 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.1 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1017 hPa | 54 % | 8 °C | 74 % | 0% | 4% | 57% | 57% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1015 hPa | 51 % | 7 °C | 100 % | 0% | 1% | 33% | 100% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1016 hPa | 87 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 96% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1015 hPa | 86 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 36% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.1 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southwest |
1014 hPa | 55 % | 8 °C | 100 % | 0% | 9% | 100% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 17 °C 16 °C |
1.3 mm | 3.0 m/s11 km/h south |
1010 hPa | 53 % | 7 °C | 98 % | 0% | 4% | 98% | 1% | |
Alija de la Ribera, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 42.5223; -5.5334
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather Alija de la Ribera, Spain. Weather forecast Alija de la Ribera.
Alija de la Ribera - weather nearby - bigger cities
Alija de la Ribera - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Alija de la Ribera is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Alija de la Ribera
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:16 am | 9:22 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:19 pm | 14:05 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:45 am | 9:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:08 am | 10:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:27 am | 11:12 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 8:29 pm | 05/01/2026 6:44 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |