Weather Alija de la Ribera long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Alija de la Ribera for ten days.
Sunday, May 3
15 / 7°C
| 8.8 mm | 12 km/h |
| 8 °C | 7 °C | 2 am | |
| 7 °C | 6 °C | 8 am | |
| 15 °C | 14 °C | 2 pm | |
| 12 °C | 11 °C | 8 pm |
sunrise 7:14 am
sunset 9:24 pm
HOURLY
sunset 9:24 pm
|
|
|
|
Weather forecast Alija de la Ribera, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northeast |
1011 hPa | 91 % | 6 °C | 12 % | 0% | 10% | 3% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.4 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1011 hPa | 99 % | 6 °C | 76 % | 0% | 75% | 13% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy rain showers | 15 °C 13 °C |
7.5 mm | 3.2 m/s12 km/h west-southwest |
1010 hPa | 55 % | 6 °C | 73 % | 0% | 29% | 21% | 59% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain showers | 12 °C 11 °C |
0.9 mm | 2.8 m/s10 km/h west-northwest |
1010 hPa | 68 % | 6 °C | 85 % | 0% | 51% | 45% | 62% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain showers | 8 °C 7 °C |
2.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1014 hPa | 93 % | 6 °C | 82 % | 0% | 81% | 14% | 8% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain showers | 7 °C 6 °C |
0.8 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1013 hPa | 94 % | 6 °C | 78 % | 0% | 78% | 14% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy rain showers | 15 °C 14 °C |
5.8 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1012 hPa | 60 % | 7 °C | 67 % | 0% | 62% | 21% | 10% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1013 hPa | 65 % | 5 °C | 61 % | 0% | 39% | 47% | 11% | |
Alija de la Ribera, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 42.5223; -5.5334
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather Alija de la Ribera, Spain. Weather forecast Alija de la Ribera.
Alija de la Ribera - weather nearby - bigger cities
Alija de la Ribera - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Alija de la Ribera is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Alija de la Ribera
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:14 am | 9:24 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:18 pm | 14:10 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:42 am | 9:56 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:05 am | 10:33 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:23 am | 11:15 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 10:40 pm | 05/03/2026 7:41 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |