Weather Alija de la Ribera tomorrow
| 11 °C | 10 °C | 9 am | |
| 11 °C | 11 °C | 12 pm | |
| 15 °C | 14 °C | 3 pm | |
| 12 °C | 11 °C | 9 pm |
sunrise 7:19 am
sunset 9:20 pm
HOURLY
sunset 9:20 pm
Weather forecast Alija de la Ribera April 29, 2026
During the day rain, in the afternoon initially rain, later heavy rain. The highest temperature 16 °C. Total rainfall 18.7 mm. At night fog. The lowest temperature 10 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Alija de la Ribera, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1009 hPa | 90 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 96% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1009 hPa | 91 % | 9 °C | 100 % | 0% | 7% | 97% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1009 hPa | 92 % | 9 °C | 100 % | 0% | 14% | 79% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.3 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1008 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 35% | 96% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.9 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1007 hPa | 95 % | 9 °C | 100 % | 0% | 3% | 97% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| heavy rain | 10 °C 10 °C |
1.4 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1007 hPa | 97 % | 9 °C | 100 % | 0% | 35% | 86% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 10 °C 10 °C |
0.5 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1007 hPa | 97 % | 9 °C | 100 % | 0% | 9% | 92% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| rain | 10 °C 10 °C |
0.6 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1007 hPa | 97 % | 9 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 10 °C 10 °C |
0.8 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1007 hPa | 96 % | 9 °C | 100 % | 0% | 93% | 100% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.6 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1007 hPa | 95 % | 9 °C | 100 % | 0% | 94% | 100% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.4 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1007 hPa | 88 % | 9 °C | 100 % | 0% | 87% | 99% | 98% | |
| 11 AM
5 AM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.4 mm | 3.8 m/s14 km/h southeast |
1007 hPa | 87 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 93% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.1 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southeast |
1007 hPa | 89 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 88% | 88% | |
| 1 PM
7 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.5 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1006 hPa | 88 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 12% | 76% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 14 °C 13 °C |
0.2 mm | 4.7 m/s17 km/h south |
1005 hPa | 80 % | 10 °C | 98 % | 0% | 48% | 32% | 89% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain | 15 °C 14 °C |
0.1 mm | 4.8 m/s17 km/h south-southwest |
1005 hPa | 73 % | 10 °C | 93 % | 0% | 60% | 18% | 76% | |
| 4 PM
10 AM
| heavy rain | 16 °C 15 °C |
2.2 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southwest |
1005 hPa | 63 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 92% | 80% | |
| 5 PM
11 AM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.7 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southwest |
1006 hPa | 82 % | 10 °C | 98 % | 0% | 11% | 31% | 97% | |
| 6 PM
12 PM
| rain | 15 °C 14 °C |
0.4 mm | 5.4 m/s19 km/h south-southwest |
1005 hPa | 74 % | 10 °C | 99 % | 0% | 71% | 61% | 97% | |
| 7 PM
1 PM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.5 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southwest |
1006 hPa | 80 % | 10 °C | 100 % | 0% | 15% | 24% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| heavy rain | 13 °C 12 °C |
3.7 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southeast |
1007 hPa | 80 % | 9 °C | 95 % | 0% | 51% | 18% | 89% | |
| 9 PM
3 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
3.6 mm | 3.0 m/s11 km/h south |
1007 hPa | 91 % | 10 °C | 100 % | 0% | 47% | 47% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| light rain | 11 °C 11 °C |
0.1 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1009 hPa | 92 % | 9 °C | 100 % | 0% | 66% | 93% | 98% | |
| 11 PM
5 PM
| partly cloudy | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1010 hPa | 97 % | 9 °C | 35 % | 0% | 9% | 5% | 28% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southeast |
1011 hPa | 98 % | 9 °C | 89 % | 0% | 60% | 10% | 69% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1011 hPa | 98 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 1% | 11% | |
| 2 AM
8 PM
| fog | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1012 hPa | 99 % | 9 °C | 99 % | 48% | 89% | 28% | 35% | |
| 3 AM
9 PM
| fog | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1012 hPa | 99 % | 9 °C | 90 % | 48% | 89% | 15% | 1% | |
| 4 AM
10 PM
| fog | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1012 hPa | 99 % | 9 °C | 100 % | 99% | 100% | 9% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| fog | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southwest |
1013 hPa | 99 % | 8 °C | 100 % | 99% | 100% | 3% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| fog | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1013 hPa | 99 % | 8 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| fog | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1014 hPa | 99 % | 9 °C | 100 % | 95% | 100% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 9 °C 8 °C |
0.1 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1015 hPa | 98 % | 9 °C | 100 % | 52% | 100% | 3% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.1 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1016 hPa | 96 % | 9 °C | 91 % | 10% | 91% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1016 hPa | 88 % | 8 °C | 81 % | 0% | 81% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| light rain | 12 °C 11 °C |
0.1 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1016 hPa | 78 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.1 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southwest |
1016 hPa | 71 % | 8 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southwest |
1016 hPa | 67 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1016 hPa | 64 % | 8 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1016 hPa | 58 % | 7 °C | 58 % | 0% | 57% | 27% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1016 hPa | 54 % | 7 °C | 36 % | 0% | 33% | 25% | 2% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1015 hPa | 50 % | 7 °C | 62 % | 0% | 20% | 25% | 42% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1015 hPa | 47 % | 6 °C | 75 % | 0% | 12% | 58% | 39% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1015 hPa | 46 % | 5 °C | 92 % | 0% | 3% | 40% | 87% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1015 hPa | 54 % | 7 °C | 98 % | 0% | 1% | 23% | 97% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1015 hPa | 63 % | 7 °C | 97 % | 0% | 0% | 4% | 97% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1016 hPa | 70 % | 6 °C | 96 % | 0% | 3% | 9% | 96% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1017 hPa | 74 % | 6 °C | 99 % | 0% | 10% | 1% | 98% | |
Alija de la Ribera, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 42.5223; -5.5334
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather Alija de la Ribera, Spain. Weather forecast Alija de la Ribera.
Alija de la Ribera - weather nearby - bigger cities
Alija de la Ribera - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Alija de la Ribera is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Alija de la Ribera
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:19 am | 9:20 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:19 pm | 14:00 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:48 am | 9:51 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:12 am | 10:27 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:31 am | 11:08 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 6:19 pm | 04/29/2026 6:01 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |