Weather Ponte Ronca week
Weather forecast for Ponte Ronca for this and next week.
Saturday, May 2
22 / 9°C
| 0.0 mm | 8 km/h |
| 9 °C | 7 °C | 2 am | |
| 12 °C | 10 °C | 8 am | |
| 22 °C | 20 °C | 2 pm | |
| 18 °C | 17 °C | 8 pm |
sunrise 6:04 am
sunset 8:20 pm
HOURLY
sunset 8:20 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ponte Ronca, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1027 hPa | 64 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1026 hPa | 52 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1023 hPa | 30 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1020 hPa | 44 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1020 hPa | 82 % | 7 °C | 16 % | 0% | 0% | 0% | 16% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-southwest |
1019 hPa | 67 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1017 hPa | 34 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 11% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h east-northeast |
1014 hPa | 43 % | 7 °C | 96 % | 0% | 0% | 39% | 94% | |
Ponte Ronca, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 44.5017; 11.1897
Time zone: Europe / Rome
Population: 2 026
Altitude: 59 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Ponte Ronca, Republic of Italy. Weather forecast Ponte Ronca.
Ponte Ronca - weather nearby - bigger cities
Ponte Ronca - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ponte Ronca is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ponte Ronca
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:04 am | 8:20 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:12 pm | 14:16 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:31 am | 8:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:52 am | 9:32 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:08 am | 10:17 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 8:31 pm | 05/02/2026 5:55 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |