Weather Ponte Ronca long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Ponte Ronca for ten days.
Monday, May 4
23 / 15°C
| 0.3 mm | 9 km/h |
| 17 °C | 14 °C | 2 am | |
| 15 °C | 14 °C | 8 am | |
| 23 °C | 22 °C | 2 pm | |
| 19 °C | 18 °C | 8 pm |
sunrise 6:01 am
sunset 8:23 pm
HOURLY
sunset 8:23 pm
|
|
|
|
Weather forecast Ponte Ronca, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.3 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southwest |
1016 hPa | 36 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1016 hPa | 60 % | 7 °C | 18 % | 0% | 1% | 9% | 9% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1014 hPa | 30 % | 4 °C | 32 % | 0% | 0% | 28% | 5% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southwest |
1013 hPa | 57 % | 10 °C | 24 % | 0% | 1% | 22% | 0% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southwest |
1014 hPa | 72 % | 10 °C | 66 % | 0% | 0% | 15% | 59% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.1 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1014 hPa | 71 % | 10 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 22 °C 22 °C |
1.1 mm | 1.3 m/s5 km/h east |
1013 hPa | 48 % | 11 °C | 100 % | 0% | 9% | 60% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1011 hPa | 65 % | 13 °C | 21 % | 0% | 12% | 14% | 2% | |
Ponte Ronca, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 44.5017; 11.1897
Time zone: Europe / Rome
Population: 2 026
Altitude: 59 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Ponte Ronca, Republic of Italy. Weather forecast Ponte Ronca.
Ponte Ronca - weather nearby - bigger cities
Ponte Ronca - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ponte Ronca is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ponte Ronca
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:01 am | 8:23 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:12 pm | 14:22 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:28 am | 8:56 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:49 am | 9:36 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:04 am | 10:21 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 10:42 pm | 05/04/2026 7:01 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |