Weather Ponte Ronca tomorrow
| 14 °C | 13 °C | 9 am | |
| 18 °C | 15 °C | 12 pm | |
| 18 °C | 16 °C | 3 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 9 pm |
sunrise 6:07 am
sunset 8:18 pm
HOURLY
sunset 8:18 pm
Weather forecast Ponte Ronca April 30, 2026
During the day morning rain showers to clear. The highest temperature 18 °C. Total rainfall 1.6 mm. At night clear. The lowest temperature 10 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ponte Ronca, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1020 hPa | 71 % | 8 °C | 59 % | 0% | 1% | 35% | 36% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1020 hPa | 75 % | 8 °C | 82 % | 0% | 6% | 75% | 26% | |
| 2 AM
8 PM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.2 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1020 hPa | 76 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 29% | |
| 3 AM
9 PM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.1 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1021 hPa | 78 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 92% | 20% | |
| 4 AM
10 PM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.7 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1021 hPa | 80 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 18% | 7% | |
| 5 AM
11 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.4 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1021 hPa | 85 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 94% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1021 hPa | 90 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 84% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1022 hPa | 90 % | 11 °C | 77 % | 0% | 77% | 2% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1023 hPa | 76 % | 8 °C | 8 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1023 hPa | 60 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1024 hPa | 52 % | 5 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east |
1024 hPa | 43 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east |
1024 hPa | 38 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1024 hPa | 34 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east |
1024 hPa | 31 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1023 hPa | 31 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1023 hPa | 31 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1023 hPa | 31 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-southeast |
1023 hPa | 33 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-southeast |
1023 hPa | 33 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1023 hPa | 38 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1024 hPa | 47 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1025 hPa | 55 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1026 hPa | 62 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1026 hPa | 64 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1027 hPa | 64 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1027 hPa | 65 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1027 hPa | 66 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south |
1027 hPa | 67 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west-southwest |
1027 hPa | 68 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1027 hPa | 70 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west |
1027 hPa | 68 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1027 hPa | 62 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1028 hPa | 53 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1028 hPa | 45 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1028 hPa | 36 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-northeast |
1028 hPa | 32 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1027 hPa | 28 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1027 hPa | 26 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1026 hPa | 26 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1026 hPa | 26 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1025 hPa | 26 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1025 hPa | 27 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1025 hPa | 29 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1025 hPa | 36 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Ponte Ronca, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 44.5017; 11.1897
Time zone: Europe / Rome
Population: 2 026
Altitude: 59 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Ponte Ronca, Republic of Italy. Weather forecast Ponte Ronca.
Ponte Ronca - weather nearby - bigger cities
Ponte Ronca - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ponte Ronca is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ponte Ronca
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:07 am | 8:18 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:12 pm | 14:11 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:34 am | 8:51 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:56 am | 9:29 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:12 am | 10:13 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:17 pm | 04/30/2026 5:10 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |