Weather Jabeek tomorrow
Weather forecast Jabeek May 16, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning light rain showers, in the afternoon cloudy, in the evening partly cloudy. The highest temperature 12 °C. Total rainfall 1.5 mm. At night clear. The lowest temperature 3 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Jabeek, Netherlands extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 6 °C 5 °C |
0.4 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1008 hPa | 93 % | 4 °C | 34 % | 0% | 34% | 5% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain showers | 7 °C 6 °C |
0.6 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1009 hPa | 89 % | 5 °C | 82 % | 0% | 45% | 71% | 21% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.5 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1011 hPa | 59 % | 4 °C | 84 % | 0% | 78% | 44% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1012 hPa | 64 % | 4 °C | 30 % | 0% | 20% | 20% | 0% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1016 hPa | 90 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southwest |
1018 hPa | 87 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h east-southeast |
1018 hPa | 49 % | 3 °C | 39 % | 0% | 29% | 33% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
1018 hPa | 64 % | 6 °C | 11 % | 0% | 2% | 11% | 0% | |
Jabeek, Netherlands - information
State: NetherlandsGPS coordinates: 50.9808; 5.9417
Time zone: Europe / Amsterdam
Something wrong, something missing?
Weather Jabeek, Netherlands. Weather forecast Jabeek.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Jabeek is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Jabeek
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:44 am | 9:21 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:32 pm | 15:36 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:03 am | 10:03 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:08 am | 10:57 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:48 am | 12:20 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:54 am | 05/16/2026 9:38 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |