Weather Hasroûn ej Jdîdé the day after tomorrow
| 14 °C | 11 °C | 9 am | |
| 16 °C | 14 °C | 12 pm | |
| 15 °C | 14 °C | 3 pm | |
| 11 °C | 10 °C | 9 pm |
sunrise 5:47 am
sunset 7:20 pm
HOURLY
sunset 7:20 pm
Weather forecast Hasroûn ej Jdîdé April 30, 2026
During the day morning clear, later morning partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later clear. The highest temperature 16 °C. Total rainfall 0.2 mm. At night the lowest temperature 9 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Hasroûn ej Jdîdé, Lebanon extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h southeast |
1016 hPa | 46 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
1015 hPa | 39 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south |
1015 hPa | 34 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south |
1015 hPa | 33 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south |
1015 hPa | 32 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south |
1015 hPa | 33 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1015 hPa | 34 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southwest |
1015 hPa | 39 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-southwest |
1016 hPa | 29 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1016 hPa | 29 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1016 hPa | 35 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1016 hPa | 44 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-northwest |
1016 hPa | 55 % | 6 °C | 3 % | 0% | 1% | 3% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-northwest |
1016 hPa | 61 % | 8 °C | 35 % | 0% | 21% | 16% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-northwest |
1016 hPa | 62 % | 8 °C | 45 % | 0% | 22% | 28% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-northwest |
1016 hPa | 68 % | 9 °C | 57 % | 0% | 40% | 25% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west-northwest |
1015 hPa | 74 % | 10 °C | 57 % | 0% | 42% | 25% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-northwest |
1015 hPa | 81 % | 11 °C | 32 % | 0% | 25% | 10% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1015 hPa | 86 % | 11 °C | 28 % | 0% | 26% | 7% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
1014 hPa | 92 % | 10 °C | 38 % | 0% | 38% | 1% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| fog | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1014 hPa | 90 % | 8 °C | 33 % | 33% | 33% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southeast |
1015 hPa | 75 % | 6 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h south-southeast |
1013 hPa | 52 % | 0 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.2 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1013 hPa | 42 % | 1 °C | 86 % | 0% | 0% | 0% | 86% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west |
1013 hPa | 71 % | 9 °C | 18 % | 0% | 18% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southeast |
1013 hPa | 41 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Hasroûn ej Jdîdé, Lebanon - information
State: LebanonGPS coordinates: 34.3932; 35.8732
Time zone: Asia / Beirut
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Hasroûn ej Jdîdé, Lebanon. Weather forecast Hasroûn ej Jdîdé.
Hasroûn ej Jdîdé - weather nearby - bigger cities
Hasroûn ej Jdîdé - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Hasroûn ej Jdîdé is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Hasroûn ej Jdîdé
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:47 am | 7:20 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:33 pm | 13:32 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:20 am | 7:47 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:49 am | 8:18 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:15 am | 8:52 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:22 pm | 04/30/2026 4:44 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |