Weather Ed Dahr week
Weather forecast for Ed Dahr for this and next week.
Friday, May 1
15 / 9°C
| 0.2 mm | 10 km/h |
| 9 °C | 7 °C | 3 am | |
| 14 °C | 12 °C | 9 am | |
| 15 °C | 14 °C | 3 pm | |
| 10 °C | 8 °C | 9 pm |
sunrise 5:46 am
sunset 7:21 pm
HOURLY
sunset 7:21 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ed Dahr, Lebanon extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h south-southeast |
1013 hPa | 52 % | 0 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.2 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1013 hPa | 42 % | 1 °C | 86 % | 0% | 0% | 0% | 86% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west |
1013 hPa | 71 % | 9 °C | 18 % | 0% | 18% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southeast |
1013 hPa | 41 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
1010 hPa | 36 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 18 °C 16 °C |
3.7 mm | 3.8 m/s14 km/h southwest |
1009 hPa | 34 % | 1 °C | 14 % | 0% | 3% | 14% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 19 °C 17 °C |
2.7 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southwest |
1008 hPa | 46 % | 7 °C | 57 % | 0% | 0% | 21% | 45% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1008 hPa | 77 % | 8 °C | 96 % | 0% | 0% | 84% | 81% | |
Ed Dahr, Lebanon - information
State: LebanonGPS coordinates: 34.3861; 35.8589
Time zone: Asia / Beirut
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ed Dahr, Lebanon. Weather forecast Ed Dahr.
Ed Dahr - weather nearby - bigger cities
Ed Dahr - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ed Dahr is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ed Dahr
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:46 am | 7:21 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:33 pm | 13:34 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:19 am | 7:48 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:48 am | 8:19 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:14 am | 8:53 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:21 pm | 05/01/2026 5:12 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |