Weather Hasroûn ej Jdîdé long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Hasroûn ej Jdîdé for ten days.
Sunday, May 3
10 / 5°C
| 0.4 mm | 23 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Hasroûn ej Jdîdé, Lebanon extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 9 °C 7 °C |
0.2 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1010 hPa | 64 % | 2 °C | 17 % | 0% | 8% | 2% | 9% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southwest |
1012 hPa | 69 % | 4 °C | 37 % | 0% | 37% | 3% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.1 mm | 6.5 m/s23 km/h southwest |
1013 hPa | 56 % | 1 °C | 44 % | 0% | 42% | 10% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.1 mm | 5.6 m/s20 km/h southwest |
1016 hPa | 77 % | 1 °C | 75 % | 0% | 72% | 17% | 0% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| rain showers | 4 °C 1 °C |
1.3 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southwest |
1016 hPa | 82 % | 1 °C | 71 % | 0% | 69% | 3% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 7 °C 5 °C |
1.5 mm | 4.2 m/s15 km/h southwest |
1016 hPa | 78 % | 3 °C | 55 % | 0% | 53% | 14% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h west-southwest |
1015 hPa | 65 % | 3 °C | 78 % | 0% | 78% | 3% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| rain showers | 5 °C 3 °C |
1.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southwest |
1017 hPa | 74 % | 0 °C | 37 % | 0% | 35% | 5% | 0% | |
Hasroûn ej Jdîdé, Lebanon - information
State: LebanonGPS coordinates: 34.3932; 35.8732
Time zone: Asia / Beirut
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Hasroûn ej Jdîdé, Lebanon. Weather forecast Hasroûn ej Jdîdé.
Hasroûn ej Jdîdé - weather nearby - bigger cities
Hasroûn ej Jdîdé - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Hasroûn ej Jdîdé is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Hasroûn ej Jdîdé
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:44 am | 7:22 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:33 pm | 13:37 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:17 am | 7:50 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:45 am | 8:21 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:11 am | 8:56 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 8:21 pm | 05/03/2026 6:18 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |