Weather Ōsaki weekend
Weather forecast for Ōsaki for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day overcast, in the evening initially overcast, later clear. Sunday during the day morning clear, later morning overcast, in the afternoon initially overcast, later heavy rain.
Friday, May 1
20 / 14°C
| 0.5 mm | 33 km/h |
| 17 °C | 16 °C | 9 am | |
| 19 °C | 16 °C | 12 pm | |
| 20 °C | 17 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 14 °C | 9 pm |
sunrise 5:31 am
sunset 6:55 pm
HOURLY
sunset 6:55 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ōsaki, Japan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 AM
| light rain | 17 °C 18 °C |
0.2 mm | 4.4 m/s16 km/h west-northwest |
1007 hPa | 95 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 1 AM
12 PM
| rain | 17 °C 18 °C |
0.3 mm | 4.4 m/s16 km/h west-northwest |
1007 hPa | 95 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 96% | 0% | |
| 2 AM
1 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h west-northwest |
1007 hPa | 95 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 96% | 0% | |
| 3 AM
2 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h west-northwest |
1007 hPa | 92 % | 14 °C | 53 % | 0% | 51% | 11% | 0% | |
| 4 AM
3 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h west-northwest |
1007 hPa | 93 % | 13 °C | 48 % | 0% | 48% | 0% | 0% | |
| 5 AM
4 PM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h west-northwest |
1007 hPa | 91 % | 13 °C | 32 % | 0% | 32% | 0% | 0% | |
| 6 AM
5 PM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h west-northwest |
1008 hPa | 88 % | 12 °C | 16 % | 0% | 16% | 0% | 0% | |
| 7 AM
6 PM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h west-northwest |
1009 hPa | 83 % | 11 °C | 22 % | 0% | 22% | 0% | 0% | |
| 8 AM
7 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h west-northwest |
1009 hPa | 75 % | 11 °C | 38 % | 0% | 38% | 3% | 0% | |
| 9 AM
8 PM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h west-northwest |
1010 hPa | 65 % | 10 °C | 9 % | 0% | 9% | 3% | 0% | |
| 10 AM
9 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 9.1 m/s33 km/h west-northwest |
1010 hPa | 52 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
10 PM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 9.7 m/s35 km/h west-northwest |
1010 hPa | 40 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
11 PM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 9.9 m/s36 km/h west-northwest |
1010 hPa | 34 % | 3 °C | 3 % | 0% | 3% | 1% | 0% | |
| 1 PM
12 AM
| clear | 20 °C 16 °C |
0.0 mm | 10.5 m/s38 km/h west-northwest |
1009 hPa | 33 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
1 AM
| clear | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 10.4 m/s37 km/h west-northwest |
1010 hPa | 37 % | 4 °C | 7 % | 0% | 7% | 1% | 0% | |
| 3 PM
2 AM
| clear | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 10.0 m/s36 km/h west-northwest |
1009 hPa | 41 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
3 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 9.2 m/s33 km/h west-northwest |
1009 hPa | 43 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
4 AM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h west-northwest |
1009 hPa | 50 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
5 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h west-northwest |
1010 hPa | 57 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
6 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h west-northwest |
1011 hPa | 63 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
7 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west-northwest |
1012 hPa | 70 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
8 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west-northwest |
1013 hPa | 80 % | 11 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1013 hPa | 93 % | 10 °C | 100 % | 0% | 5% | 0% | 100% | |
| 9 AM
8 PM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-northwest |
1015 hPa | 66 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 3 PM
2 AM
| overcast | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1013 hPa | 47 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 51% | 100% | |
| 9 PM
8 AM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h west-northwest |
1014 hPa | 85 % | 13 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
Ōsaki, Japan - information
State: JapanGPS coordinates: 31.4250; 131.0217
Time zone: Asia / Tokyo
time difference in hours with time in US is +7 hours
Population: 13 488
Altitude: 11 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Ōsaki, Japan. Weather forecast Ōsaki.
Ōsaki - weather nearby - bigger cities
Ōsaki - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ōsaki is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ōsaki
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:31 am | 6:55 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:13 pm | 13:24 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:04 am | 7:21 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:34 am | 7:51 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:02 am | 8:23 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:41 pm | 05/01/2026 4:49 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |