Weather Kurinomine today
Weather forecast Kurinomine April 29, 2026
During the day morning overcast, later morning light rain. The highest temperature 23 °C. Total rainfall 1.2 mm. At night overcast. The lowest temperature 16 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kurinomine, Japan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 PM
| overcast | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-northwest |
1014 hPa | 97 % | 15 °C | 100 % | 0% | 49% | 100% | 100% | |
| 9 AM
8 PM
| light rain | 20 °C 23 °C |
0.9 mm | 0.3 m/s1 km/h north-northwest |
1014 hPa | 86 % | 17 °C | 100 % | 0% | 30% | 100% | 100% | |
| 3 PM
2 AM
| overcast | 23 °C 25 °C |
0.3 mm | 3.2 m/s12 km/h west-southwest |
1012 hPa | 73 % | 17 °C | 100 % | 0% | 9% | 98% | 100% | |
| 9 PM
8 AM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-southwest |
1012 hPa | 97 % | 17 °C | 100 % | 0% | 21% | 4% | 100% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 PM
| overcast | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1011 hPa | 99 % | 16 °C | 100 % | 0% | 99% | 0% | 100% | |
| 9 AM
8 PM
| cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1015 hPa | 74 % | 14 °C | 77 % | 0% | 39% | 0% | 54% | |
| 3 PM
2 AM
| partly cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-southeast |
1014 hPa | 55 % | 12 °C | 25 % | 0% | 7% | 0% | 19% | |
| 9 PM
8 AM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h northwest |
1017 hPa | 67 % | 10 °C | 27 % | 0% | 12% | 0% | 17% | |
Kurinomine, Japan - information
State: JapanGPS coordinates: 31.4167; 131.0167
Time zone: Asia / Tokyo
time difference in hours with time in US is +7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kurinomine, Japan. Weather forecast Kurinomine.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kurinomine is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Kurinomine
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Kurinomine
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:33 am | 6:54 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:13 pm | 13:21 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:06 am | 7:20 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:37 am | 7:50 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:05 am | 8:21 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:46 pm | 04/29/2026 3:53 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |