Weather Ōsaki long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Ōsaki for ten days.
Monday, May 4
22 / 15°C
| 0.1 mm | 22 km/h |
| 19 °C | 21 °C | 3 am | |
| 20 °C | 21 °C | 9 am | |
| 22 °C | 22 °C | 3 pm | |
| 15 °C | 14 °C | 9 pm |
sunrise 5:28 am
sunset 6:57 pm
HOURLY
sunset 6:57 pm
|
|
|
|
Weather forecast Ōsaki, Japan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 PM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.1 mm | 3.1 m/s11 km/h west |
1003 hPa | 97 % | 18 °C | 100 % | 0% | 65% | 50% | 100% | |
| 9 AM
8 PM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h west-northwest |
1007 hPa | 76 % | 15 °C | 100 % | 0% | 30% | 10% | 100% | |
| 3 PM
2 AM
| overcast | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h west-northwest |
1008 hPa | 52 % | 12 °C | 95 % | 0% | 3% | 0% | 95% | |
| 9 PM
8 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northwest |
1013 hPa | 63 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 PM
| partly cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1016 hPa | 89 % | 7 °C | 21 % | 0% | 3% | 0% | 19% | |
| 9 AM
8 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h northeast |
1019 hPa | 54 % | 7 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 3 PM
2 AM
| overcast | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1018 hPa | 34 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 9 PM
8 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1020 hPa | 74 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Ōsaki, Japan - information
State: JapanGPS coordinates: 31.4250; 131.0217
Time zone: Asia / Tokyo
time difference in hours with time in US is +7 hours
Population: 13 488
Altitude: 11 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Ōsaki, Japan. Weather forecast Ōsaki.
Ōsaki - weather nearby - bigger cities
Ōsaki - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ōsaki is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ōsaki
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:28 am | 6:57 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:12 pm | 13:29 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:01 am | 7:23 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:31 am | 7:54 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:59 am | 8:26 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 8:36 pm | 05/04/2026 6:36 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |