Weather Umm Qaşr the day after tomorrow
Weather forecast Umm Qaşr May 17, 2026
During the day morning clear, in the afternoon initially clear, later partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later clear. The highest temperature 39 °C. At night the lowest temperature 27 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Umm Qaşr, Iraq extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1008 hPa | 25 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 32 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1010 hPa | 17 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 38 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1007 hPa | 10 % | 2 °C | 27 % | 0% | 0% | 0% | 27% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 32 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1008 hPa | 17 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southeast |
1005 hPa | 28 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 36 °C 33 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h south |
1006 hPa | 14 % | 4 °C | 17 % | 0% | 0% | 17% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 41 °C 38 °C |
0.0 mm | 9.2 m/s33 km/h northwest |
1004 hPa | 10 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h west-northwest |
1007 hPa | 11 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Umm Qaşr, Iraq - information
State: IraqGPS coordinates: 30.0362; 47.9195
Time zone: Asia / Baghdad
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 107 620
Altitude: 10 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Umm Qaşr, Iraq. Weather forecast Umm Qaşr.
Umm Qaşr - weather nearby - bigger cities
Umm Qaşr - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Umm Qaşr is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Umm Qaşr
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:53 am | 6:36 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:44 am | 13:42 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:26 am | 7:03 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:55 am | 7:33 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:22 am | 8:07 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 4:52 am | 05/17/2026 7:39 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |