Weather Saddat al Hindiyah today
| 30 °C | 28 °C | 8 pm | |
| 30 °C | 28 °C | 9 pm | |
| 29 °C | 27 °C | 10 pm | |
| 27 °C | 27 °C | 11 pm |
sunrise 5:04 am
sunset 6:54 pm
HOURLY
sunset 6:54 pm
Weather forecast Saddat al Hindiyah May 15, 2026
During the day morning clear, in the afternoon initially clear, later cloudy, in the evening initially cloudy, later clear. The highest temperature 40 °C. Total rainfall 0.4 mm. At night the lowest temperature 23 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Saddat al Hindiyah, Iraq extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1005 hPa | 18 % | 1 °C | 40 % | 0% | 0% | 0% | 40% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1004 hPa | 20 % | 1 °C | 38 % | 0% | 0% | 0% | 38% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1004 hPa | 21 % | 2 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1004 hPa | 22 % | 2 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1004 hPa | 23 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1005 hPa | 24 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1005 hPa | 24 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1006 hPa | 20 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| partly cloudy | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1006 hPa | 16 % | 2 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 34 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1005 hPa | 13 % | 1 °C | 31 % | 0% | 0% | 0% | 31% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 36 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southeast |
1005 hPa | 10 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 37 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1004 hPa | 9 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| clear | 39 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south-southwest |
1003 hPa | 8 % | -1 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| clear | 40 °C 37 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h southwest |
1002 hPa | 8 % | 0 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| partly cloudy | 40 °C 36 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h southwest |
1001 hPa | 7 % | 0 °C | 22 % | 0% | 0% | 21% | 10% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 40 °C 36 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h west-southwest |
1000 hPa | 7 % | 0 °C | 28 % | 0% | 0% | 26% | 10% | |
| 4 PM
9 AM
| partly cloudy | 39 °C 35 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h west |
999 hPa | 8 % | 0 °C | 28 % | 0% | 0% | 24% | 10% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 39 °C 36 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h west-southwest |
999 hPa | 8 % | 0 °C | 49 % | 0% | 0% | 21% | 35% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 37 °C 34 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h west-southwest |
999 hPa | 10 % | 1 °C | 48 % | 0% | 0% | 23% | 33% | |
| 7 PM
12 PM
| rain | 34 °C 32 °C |
0.3 mm | 3.0 m/s11 km/h southwest |
998 hPa | 15 % | 4 °C | 90 % | 0% | 0% | 58% | 78% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 10.4 m/s37 km/h north |
1000 hPa | 23 % | 7 °C | 57 % | 0% | 0% | 21% | 46% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north |
1000 hPa | 24 % | 7 °C | 39 % | 0% | 0% | 8% | 35% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1001 hPa | 25 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 27 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1000 hPa | 29 % | 7 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
Tomorrow, Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 27 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1000 hPa | 31 % | 8 °C | 5 % | 0% | 0% | 3% | 2% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 26 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west |
1000 hPa | 31 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h northwest |
1000 hPa | 29 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h northwest |
1000 hPa | 30 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h northwest |
1004 hPa | 34 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h northwest |
1002 hPa | 22 % | 6 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1005 hPa | 23 % | 4 °C | 4 % | 0% | 0% | 2% | 2% | |
Saddat al Hindiyah, Iraq - information
State: IraqGPS coordinates: 32.7156; 44.2786
Time zone: Asia / Baghdad
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 30 622
Altitude: 23 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Saddat al Hindiyah, Iraq. Weather forecast Saddat al Hindiyah.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Saddat al Hindiyah is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Saddat al Hindiyah
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Saddat al Hindiyah
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:04 am | 6:54 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:59 am | 13:50 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:36 am | 7:22 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:04 am | 7:54 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:29 am | 8:29 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 3:34 am | 05/15/2026 5:31 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |