Weather Jazīrat al Qaţ‘ah today
| 34 °C | 32 °C | 8 pm | |
| 33 °C | 32 °C | 9 pm | |
| 32 °C | 30 °C | 10 pm | |
| 31 °C | 29 °C | 11 pm |
sunrise 4:53 am
sunset 6:34 pm
HOURLY
sunset 6:34 pm
Weather forecast Jazīrat al Qaţ‘ah May 15, 2026
During the day clear. The highest temperature 41 °C. At night cloudy. The lowest temperature 27 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Jazīrat al Qaţ‘ah, Iraq extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west-northwest |
1004 hPa | 21 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northwest |
1004 hPa | 22 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northwest |
1004 hPa | 24 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northwest |
1004 hPa | 26 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1004 hPa | 28 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1004 hPa | 29 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1005 hPa | 27 % | 5 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1005 hPa | 22 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northwest |
1005 hPa | 16 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northwest |
1005 hPa | 12 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 36 °C 33 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northwest |
1005 hPa | 10 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 37 °C 34 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h northwest |
1005 hPa | 10 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| clear | 38 °C 35 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h northwest |
1004 hPa | 9 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| clear | 39 °C 36 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h north-northwest |
1003 hPa | 9 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| clear | 39 °C 36 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h north-northwest |
1002 hPa | 9 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 39 °C 36 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north-northwest |
1001 hPa | 9 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| clear | 39 °C 36 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north |
1001 hPa | 9 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| clear | 39 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1000 hPa | 9 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| clear | 37 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1000 hPa | 11 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| clear | 35 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1001 hPa | 15 % | 4 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 34 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1001 hPa | 16 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 33 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1002 hPa | 16 % | 4 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 32 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1001 hPa | 15 % | 2 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 31 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h southeast |
1001 hPa | 16 % | 3 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
Tomorrow, Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h southeast |
1000 hPa | 17 % | 3 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southeast |
999 hPa | 20 % | 5 °C | 8 % | 0% | 0% | 2% | 7% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southeast |
998 hPa | 25 % | 7 °C | 10 % | 0% | 0% | 3% | 7% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 29 °C 28 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h south-southeast |
998 hPa | 28 % | 8 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 6% | |
| 4 AM
9 PM
| partly cloudy | 28 °C 27 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southeast |
998 hPa | 30 % | 9 °C | 33 % | 0% | 0% | 0% | 33% | |
| 5 AM
10 PM
| partly cloudy | 27 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southwest |
999 hPa | 30 % | 8 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south |
999 hPa | 23 % | 5 °C | 46 % | 0% | 0% | 0% | 46% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south |
999 hPa | 17 % | 3 °C | 44 % | 0% | 0% | 2% | 43% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h southwest |
999 hPa | 14 % | 2 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h west |
1000 hPa | 15 % | 4 °C | 67 % | 0% | 0% | 0% | 67% | |
| 10 AM
3 AM
| partly cloudy | 36 °C 33 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h west-northwest |
1000 hPa | 13 % | 4 °C | 31 % | 0% | 0% | 0% | 31% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 38 °C 35 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h west-northwest |
999 hPa | 11 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| clear | 39 °C 36 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h west |
999 hPa | 9 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| clear | 39 °C 36 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h west-northwest |
998 hPa | 10 % | 1 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 2 PM
7 AM
| partly cloudy | 39 °C 36 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h west-northwest |
998 hPa | 9 % | 1 °C | 22 % | 0% | 0% | 0% | 22% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 38 °C 34 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h west |
997 hPa | 8 % | 0 °C | 58 % | 0% | 0% | 0% | 58% | |
| 4 PM
9 AM
| clear | 37 °C 33 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h west-northwest |
998 hPa | 9 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| clear | 36 °C 32 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h west-northwest |
998 hPa | 10 % | 0 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 6 PM
11 AM
| partly cloudy | 35 °C 31 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h west |
999 hPa | 10 % | 0 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 7 PM
12 PM
| clear | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h west |
1000 hPa | 12 % | 1 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 8 PM
1 PM
| partly cloudy | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h west-northwest |
1001 hPa | 15 % | 2 °C | 33 % | 0% | 0% | 0% | 33% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 31 °C 27 °C |
0.0 mm | 9.0 m/s32 km/h west |
1002 hPa | 15 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 8.9 m/s32 km/h west-northwest |
1003 hPa | 18 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h west-northwest |
1003 hPa | 19 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Jazīrat al Qaţ‘ah, Iraq - information
State: IraqGPS coordinates: 30.3469; 48.1822
Time zone: Asia / Baghdad
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Jazīrat al Qaţ‘ah, Iraq. Weather forecast Jazīrat al Qaţ‘ah.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Jazīrat al Qaţ‘ah is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Jazīrat al Qaţ‘ah
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Jazīrat al Qaţ‘ah
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:53 am | 6:34 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:43 am | 13:41 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:26 am | 7:01 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:55 am | 7:32 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:22 am | 8:05 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 3:22 am | 05/15/2026 5:10 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |