Weather Aiguille de la Floria weekend
Weather forecast for Aiguille de la Floria for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Saturday morning morning cloudy, later morning clear.
Friday, May 1
-4 / -14°C
| 2.1 mm | 7 km/h |
| -8 °C | -12 °C | 2 am | |
| -8 °C | -11 °C | 8 am | |
| -4 °C | -7 °C | 2 pm | |
| -8 °C | -11 °C | 8 pm |
sunrise 6:19 am
sunset 8:40 pm
HOURLY
sunset 8:40 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Aiguille de la Floria, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| light snow | -8 °C -11 °C |
0.7 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1017 hPa | 88 % | -10 °C | 99 % | 0% | 43% | 99% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | -8 °C -11 °C |
0.1 mm | 0.5 m/s2 km/h east |
1017 hPa | 75 % | -11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| snow showers | -4 °C -7 °C |
1.3 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1017 hPa | 61 % | -10 °C | 50 % | 0% | 38% | 19% | 11% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | -8 °C -11 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1020 hPa | 81 % | -10 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | -12 °C -16 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1022 hPa | 86 % | -14 °C | 44 % | 0% | 44% | 7% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | -12 °C -16 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east |
1019 hPa | 73 % | -15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Aiguille de la Floria, France - information
State: FranceGPS coordinates: 45.9754; 6.8681
Time zone: Europe / Paris
Something wrong, something missing?
Weather Aiguille de la Floria, France. Weather forecast Aiguille de la Floria.
Aiguille de la Floria - weather nearby - bigger cities
Aiguille de la Floria - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Aiguille de la Floria is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Aiguille de la Floria
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:19 am | 8:40 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:29 pm | 14:21 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:45 am | 9:14 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:05 am | 9:54 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:19 am | 10:41 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:45 pm | 05/01/2026 5:44 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |