Weather Aiguille de la Floria today
Weather forecast Aiguille de la Floria April 28, 2026
During the day morning cloudy, later morning overcast, in the evening cloudy. The highest temperature 2 °C. Total rainfall 0.2 mm. At night the lowest temperature -7 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Aiguille de la Floria, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | -4 °C -7 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h south-southeast |
1017 hPa | 64 % | -9 °C | 59 % | 0% | 2% | 59% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | -2 °C -5 °C |
0.0 mm | 0.0 m/s0 km/h southwest |
1015 hPa | 62 % | -8 °C | 100 % | 0% | 11% | 100% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 2 °C -1 °C |
0.2 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1013 hPa | 56 % | -6 °C | 98 % | 0% | 48% | 96% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | -3 °C -6 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east-southeast |
1013 hPa | 85 % | -4 °C | 45 % | 0% | 41% | 9% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | -7 °C -10 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h southeast |
1012 hPa | 93 % | -7 °C | 39 % | 0% | 38% | 2% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | -4 °C -7 °C |
0.4 mm | 0.2 m/s1 km/h east |
1011 hPa | 85 % | -5 °C | 10 % | 0% | 8% | 2% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| snow | -1 °C -4 °C |
3.8 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northeast |
1011 hPa | 72 % | -5 °C | 99 % | 0% | 94% | 94% | 38% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | -4 °C -7 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northeast |
1013 hPa | 94 % | -5 °C | 96 % | 0% | 36% | 96% | 0% | |
Aiguille de la Floria, France - information
State: FranceGPS coordinates: 45.9754; 6.8681
Time zone: Europe / Paris
Something wrong, something missing?
Weather Aiguille de la Floria, France. Weather forecast Aiguille de la Floria.
Aiguille de la Floria - weather nearby - bigger cities
Aiguille de la Floria - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Aiguille de la Floria is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Aiguille de la Floria
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Aiguille de la Floria
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:24 am | 8:36 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:30 pm | 14:12 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:50 am | 9:10 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:11 am | 9:49 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:26 am | 10:35 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:20 pm | 04/28/2026 4:52 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |