Weather Aiguille de la Tête Plate today
| 12 °C | 12 °C | 8 pm | |
| 11 °C | 11 °C | 9 pm | |
| 11 °C | 10 °C | 10 pm | |
| 10 °C | 10 °C | 11 pm |
sunrise 6:24 am
sunset 8:36 pm
HOURLY
sunset 8:36 pm
Weather forecast Aiguille de la Tête Plate April 28, 2026
Evening in the evening light rain. The highest temperature 13 °C. Total rainfall 0.7 mm. At night cloudy. The lowest temperature 10 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Aiguille de la Tête Plate, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 7 PM
1 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.3 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northwest |
1015 hPa | 83 % | 9 °C | 100 % | 0% | 57% | 95% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1015 hPa | 89 % | 10 °C | 100 % | 0% | 52% | 100% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.3 mm | 0.7 m/s3 km/h southeast |
1015 hPa | 92 % | 10 °C | 100 % | 0% | 27% | 100% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| light rain | 11 °C 11 °C |
0.2 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1016 hPa | 89 % | 9 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1016 hPa | 85 % | 8 °C | 97 % | 0% | 5% | 91% | 86% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1015 hPa | 82 % | 6 °C | 74 % | 0% | 1% | 72% | 21% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1015 hPa | 80 % | 5 °C | 96 % | 0% | 14% | 93% | 54% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1015 hPa | 82 % | 5 °C | 100 % | 0% | 42% | 93% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1014 hPa | 84 % | 5 °C | 100 % | 0% | 3% | 95% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1014 hPa | 84 % | 5 °C | 81 % | 0% | 21% | 78% | 5% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1015 hPa | 82 % | 5 °C | 81 % | 0% | 27% | 60% | 43% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1015 hPa | 82 % | 5 °C | 66 % | 0% | 36% | 58% | 3% | |
| 7 AM
1 AM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1015 hPa | 82 % | 5 °C | 33 % | 0% | 24% | 21% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1015 hPa | 78 % | 6 °C | 19 % | 0% | 3% | 14% | 3% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southeast |
1015 hPa | 70 % | 8 °C | 5 % | 0% | 0% | 3% | 1% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northwest |
1015 hPa | 64 % | 8 °C | 8 % | 0% | 1% | 7% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1015 hPa | 60 % | 8 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northwest |
1015 hPa | 55 % | 8 °C | 9 % | 0% | 6% | 6% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1014 hPa | 51 % | 7 °C | 19 % | 0% | 9% | 15% | 1% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain showers | 18 °C 17 °C |
0.1 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1014 hPa | 50 % | 7 °C | 43 % | 0% | 21% | 32% | 10% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 17 °C 16 °C |
0.5 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1014 hPa | 53 % | 7 °C | 91 % | 0% | 32% | 61% | 77% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1015 hPa | 72 % | 11 °C | 99 % | 0% | 14% | 46% | 97% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1015 hPa | 71 % | 10 °C | 97 % | 0% | 10% | 36% | 96% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1015 hPa | 70 % | 10 °C | 99 % | 0% | 7% | 27% | 98% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-northwest |
1016 hPa | 75 % | 10 °C | 93 % | 0% | 24% | 26% | 90% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east |
1016 hPa | 78 % | 10 °C | 53 % | 0% | 11% | 20% | 39% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1016 hPa | 82 % | 8 °C | 7 % | 0% | 3% | 2% | 3% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1017 hPa | 83 % | 7 °C | 4 % | 0% | 0% | 2% | 1% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1017 hPa | 81 % | 6 °C | 5 % | 3% | 5% | 0% | 0% | |
Aiguille de la Tête Plate, France - information
State: FranceGPS coordinates: 45.9906; 6.8825
Time zone: Europe / Paris
Something wrong, something missing?
Weather Aiguille de la Tête Plate, France. Weather forecast Aiguille de la Tête Plate.
Aiguille de la Tête Plate - weather nearby - bigger cities
Aiguille de la Tête Plate - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Aiguille de la Tête Plate is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Aiguille de la Tête Plate
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Aiguille de la Tête Plate
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:24 am | 8:36 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:29 pm | 14:12 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:50 am | 9:10 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:11 am | 9:49 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:26 am | 10:35 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:20 pm | 04/28/2026 4:52 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |