Weather Tegora week
Weather forecast for Tegora for this and next week.
Saturday, May 2
22 / 12°C
| 0.1 mm | 14 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Tegora, Ethiopia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southeast |
1018 hPa | 86 % | 10 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1017 hPa | 82 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1017 hPa | 79 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1017 hPa | 76 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1016 hPa | 75 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1016 hPa | 73 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1017 hPa | 72 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1017 hPa | 62 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1018 hPa | 46 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.1 mm | 2.6 m/s9 km/h southeast |
1017 hPa | 37 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1014 hPa | 38 % | 7 °C | 28 % | 0% | 1% | 27% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1019 hPa | 73 % | 10 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1016 hPa | 74 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.1 mm | 0.3 m/s1 km/h south |
1018 hPa | 36 % | 5 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 23 °C 22 °C |
1.9 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1015 hPa | 36 % | 7 °C | 40 % | 0% | 10% | 34% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1019 hPa | 72 % | 11 °C | 14 % | 0% | 0% | 10% | 3% | |
Tegora, Ethiopia - information
State: EthiopiaGPS coordinates: 13.0000; 39.4667
Time zone: Africa / Addis Ababa
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Tegora, Ethiopia. Weather forecast Tegora.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tegora is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Tegora
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6 am | 6:37 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:19 pm | 12:36 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:38 am | 7 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:13 am | 7:25 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:46 am | 7:51 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 6:28 pm | 05/02/2026 6:10 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |