Weather Tegora tomorrow
| 19 °C | 19 °C | 9 am | |
| 21 °C | 20 °C | 12 pm | |
| 18 °C | 18 °C | 3 pm | |
| 15 °C | 15 °C | 9 pm |
sunrise 6:01 am
sunset 6:37 pm
HOURLY
sunset 6:37 pm
Weather forecast Tegora April 30, 2026
During the day cloudy, later morning heavy rain showers, in the afternoon initially heavy rain showers, later rain, in the evening initially rain, later partly cloudy. The highest temperature 21 °C. Total rainfall 6.6 mm. At night clear. The lowest temperature 13 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Tegora, Ethiopia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1017 hPa | 89 % | 11 °C | 44 % | 0% | 0% | 24% | 25% | |
| 1 AM
6 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1016 hPa | 91 % | 11 °C | 14 % | 0% | 6% | 13% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southeast |
1015 hPa | 89 % | 11 °C | 24 % | 0% | 14% | 22% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1016 hPa | 81 % | 10 °C | 58 % | 0% | 25% | 57% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1016 hPa | 77 % | 9 °C | 58 % | 0% | 20% | 57% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1016 hPa | 75 % | 9 °C | 57 % | 0% | 18% | 56% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-southeast |
1017 hPa | 76 % | 9 °C | 9 % | 0% | 5% | 4% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1018 hPa | 75 % | 10 °C | 6 % | 0% | 6% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| light rain showers | 18 °C 18 °C |
0.2 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1019 hPa | 65 % | 10 °C | 28 % | 0% | 7% | 22% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1018 hPa | 62 % | 11 °C | 68 % | 0% | 7% | 65% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| light rain showers | 20 °C 20 °C |
0.1 mm | 3.3 m/s12 km/h east-southeast |
1018 hPa | 55 % | 10 °C | 52 % | 0% | 7% | 50% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| light rain showers | 21 °C 20 °C |
0.2 mm | 4.3 m/s15 km/h east-southeast |
1017 hPa | 50 % | 10 °C | 38 % | 0% | 10% | 34% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| heavy rain showers | 21 °C 20 °C |
1.2 mm | 4.7 m/s17 km/h southeast |
1017 hPa | 50 % | 10 °C | 43 % | 0% | 7% | 43% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| heavy rain showers | 20 °C 19 °C |
2.9 mm | 4.6 m/s17 km/h southeast |
1017 hPa | 55 % | 10 °C | 75 % | 0% | 48% | 68% | 4% | |
| 2 PM
7 AM
| rain | 19 °C 19 °C |
0.5 mm | 4.3 m/s15 km/h southeast |
1016 hPa | 63 % | 11 °C | 87 % | 0% | 25% | 35% | 76% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southeast |
1016 hPa | 65 % | 11 °C | 91 % | 0% | 41% | 35% | 86% | |
| 4 PM
9 AM
| heavy rain | 19 °C 19 °C |
1.3 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1015 hPa | 59 % | 10 °C | 94 % | 0% | 69% | 60% | 89% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1017 hPa | 71 % | 11 °C | 96 % | 0% | 7% | 39% | 96% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1018 hPa | 69 % | 11 °C | 100 % | 0% | 8% | 21% | 100% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1018 hPa | 77 % | 11 °C | 99 % | 0% | 0% | 22% | 99% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1019 hPa | 79 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 81% | 98% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1019 hPa | 80 % | 11 °C | 97 % | 0% | 0% | 86% | 51% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1019 hPa | 76 % | 10 °C | 77 % | 0% | 0% | 77% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1019 hPa | 76 % | 10 °C | 41 % | 0% | 0% | 41% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1018 hPa | 80 % | 10 °C | 15 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1017 hPa | 82 % | 9 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1017 hPa | 82 % | 9 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1016 hPa | 80 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1016 hPa | 78 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1017 hPa | 76 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1017 hPa | 77 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1018 hPa | 70 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1018 hPa | 58 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain showers | 20 °C 19 °C |
0.1 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1018 hPa | 50 % | 8 °C | 18 % | 0% | 3% | 16% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| rain showers | 21 °C 20 °C |
0.3 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1018 hPa | 44 % | 8 °C | 37 % | 0% | 7% | 33% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| light rain showers | 21 °C 20 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southeast |
1017 hPa | 42 % | 7 °C | 40 % | 0% | 4% | 38% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| light rain showers | 22 °C 21 °C |
0.1 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southeast |
1017 hPa | 40 % | 7 °C | 35 % | 0% | 6% | 33% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| light rain showers | 22 °C 21 °C |
0.1 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1016 hPa | 38 % | 7 °C | 36 % | 0% | 4% | 36% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| light rain showers | 22 °C 21 °C |
0.2 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southeast |
1015 hPa | 38 % | 7 °C | 27 % | 0% | 3% | 25% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain showers | 22 °C 21 °C |
0.1 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southeast |
1015 hPa | 40 % | 7 °C | 38 % | 0% | 6% | 36% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| light rain showers | 21 °C 20 °C |
0.1 mm | 4.1 m/s15 km/h east-southeast |
1015 hPa | 44 % | 8 °C | 50 % | 0% | 10% | 45% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1016 hPa | 49 % | 8 °C | 85 % | 0% | 57% | 48% | 34% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1017 hPa | 60 % | 10 °C | 69 % | 0% | 15% | 35% | 47% | |
| 7 PM
12 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1018 hPa | 74 % | 11 °C | 26 % | 0% | 5% | 18% | 4% | |
| 8 PM
1 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1019 hPa | 78 % | 11 °C | 13 % | 0% | 4% | 6% | 3% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1019 hPa | 80 % | 11 °C | 3 % | 0% | 2% | 1% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1019 hPa | 83 % | 11 °C | 17 % | 0% | 17% | 6% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1019 hPa | 86 % | 11 °C | 10 % | 0% | 6% | 0% | 3% | |
Tegora, Ethiopia - information
State: EthiopiaGPS coordinates: 13.0000; 39.4667
Time zone: Africa / Addis Ababa
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Tegora, Ethiopia. Weather forecast Tegora.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tegora is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Tegora
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:01 am | 6:37 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:19 pm | 12:35 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:39 am | 6:59 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:14 am | 7:24 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:47 am | 7:51 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 4:50 pm | 04/30/2026 4:52 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |