Weather Tegora long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Tegora for ten days.
Monday, May 4
24 / 14°C
| 10.8 mm | 12 km/h |
| 14 °C | 13 °C | 3 am | |
| 21 °C | 20 °C | 9 am | |
| 24 °C | 23 °C | 3 pm | |
| 17 °C | 17 °C | 9 pm |
sunrise 6:00 am
sunset 6:37 pm
HOURLY
sunset 6:37 pm
|
|
|
|
Weather forecast Tegora, Ethiopia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h southeast |
1017 hPa | 72 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.5 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northwest |
1018 hPa | 39 % | 6 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain showers | 24 °C 24 °C |
10.3 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1015 hPa | 42 % | 9 °C | 75 % | 0% | 62% | 65% | 2% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-southeast |
1018 hPa | 69 % | 11 °C | 22 % | 0% | 1% | 10% | 11% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1016 hPa | 77 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain showers | 20 °C 20 °C |
0.5 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1017 hPa | 51 % | 9 °C | 28 % | 0% | 1% | 27% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain showers | 23 °C 23 °C |
5.1 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1014 hPa | 46 % | 10 °C | 58 % | 0% | 14% | 46% | 7% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southeast |
1017 hPa | 78 % | 11 °C | 7 % | 0% | 0% | 2% | 5% | |
Tegora, Ethiopia - information
State: EthiopiaGPS coordinates: 13.0000; 39.4667
Time zone: Africa / Addis Ababa
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Tegora, Ethiopia. Weather forecast Tegora.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tegora is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Tegora
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6 am | 6:37 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:18 pm | 12:37 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:37 am | 7 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:12 am | 7:26 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:45 am | 7:52 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 8:11 pm | 05/04/2026 7:41 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |