Weather U rozhledny [Nechvalín] week
Weather forecast for U rozhledny [Nechvalín] for this and next week.
Friday, May 1
18 / 6°C
| 0.0 mm | 15 km/h |
| 6 °C | 3 °C | 2 am | |
| 10 °C | 7 °C | 8 am | |
| 18 °C | 16 °C | 2 pm | |
| 16 °C | 13 °C | 8 pm |
sunrise 5:30 am
sunset 8:07 pm
HOURLY
sunset 8:07 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast U rozhledny [Nechvalín], Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1028 hPa | 54 % | -2 °C | 95 % | 0% | 1% | 95% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-southwest |
1028 hPa | 44 % | -2 °C | 9 % | 0% | 8% | 2% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1026 hPa | 32 % | 1 °C | 59 % | 0% | 5% | 59% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1024 hPa | 39 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h northeast |
1025 hPa | 61 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east-southeast |
1025 hPa | 54 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1022 hPa | 28 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1019 hPa | 35 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
U rozhledny [Nechvalín], Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 49.0594; 17.0914
Time zone: Europe / Prague
Altitude: 355 m
Something wrong, something missing?
Weather U rozhledny [Nechvalín], Czechia. Weather forecast U rozhledny [Nechvalín].
U rozhledny [Nechvalín] - weather nearby - bigger cities
U rozhledny [Nechvalín] - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for U rozhledny [Nechvalín] is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information U rozhledny [Nechvalín]
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:30 am | 8:07 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:48 pm | 14:37 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:54 am | 8:44 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:10 am | 9:28 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:17 am | 10:22 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:10 pm | 05/01/2026 4:54 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |