Weather U rozhledny [Nechvalín] tomorrow
| 10 °C | 6 °C | 9 am | |
| 13 °C | 9 °C | 12 pm | |
| 13 °C | 9 °C | 3 pm | |
| 7 °C | 3 °C | 9 pm |
sunrise 5:34 am
sunset 8:04 pm
HOURLY
sunset 8:04 pm
Weather forecast U rozhledny [Nechvalín] April 29, 2026
During the day clear. The highest temperature 14 °C. At night clear. The lowest temperature 5 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast U rozhledny [Nechvalín], Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h northeast |
1021 hPa | 32 % | -6 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h northeast |
1022 hPa | 34 % | -6 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northeast |
1022 hPa | 39 % | -5 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northeast |
1022 hPa | 42 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northeast |
1022 hPa | 43 % | -5 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 5 °C 1 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1023 hPa | 45 % | -5 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 5 °C 1 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
1023 hPa | 46 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1024 hPa | 42 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northeast |
1024 hPa | 36 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1024 hPa | 32 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1024 hPa | 28 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h northeast |
1024 hPa | 25 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north-northeast |
1024 hPa | 25 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northeast |
1024 hPa | 25 % | -5 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h north-northeast |
1024 hPa | 24 % | -6 °C | 39 % | 0% | 0% | 39% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h north-northeast |
1024 hPa | 24 % | -7 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h north-northeast |
1024 hPa | 19 % | -10 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h north-northeast |
1024 hPa | 18 % | -11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 10 °C 5 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h north-northeast |
1025 hPa | 20 % | -11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h north-northeast |
1025 hPa | 20 % | -11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h north-northeast |
1026 hPa | 21 % | -12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north-northeast |
1027 hPa | 26 % | -10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north-northeast |
1028 hPa | 29 % | -10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1029 hPa | 33 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 5 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1029 hPa | 37 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 4 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1030 hPa | 41 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 3 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1030 hPa | 44 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1030 hPa | 46 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 2 °C -2 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1030 hPa | 49 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1030 hPa | 50 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1031 hPa | 52 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1031 hPa | 48 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1031 hPa | 41 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1031 hPa | 33 % | -7 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1031 hPa | 29 % | -7 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1030 hPa | 26 % | -7 °C | 20 % | 0% | 2% | 0% | 18% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1030 hPa | 28 % | -6 °C | 39 % | 0% | 0% | 0% | 39% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1029 hPa | 26 % | -6 °C | 14 % | 0% | 5% | 2% | 7% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1028 hPa | 25 % | -6 °C | 34 % | 0% | 0% | 13% | 23% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north |
1028 hPa | 23 % | -6 °C | 18 % | 0% | 0% | 2% | 17% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 15 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north |
1027 hPa | 23 % | -6 °C | 21 % | 0% | 0% | 0% | 21% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1026 hPa | 24 % | -5 °C | 43 % | 0% | 0% | 0% | 43% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northeast |
1026 hPa | 22 % | -6 °C | 25 % | 0% | 0% | 0% | 25% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northeast |
1027 hPa | 21 % | -9 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1027 hPa | 22 % | -9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
U rozhledny [Nechvalín], Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 49.0594; 17.0914
Time zone: Europe / Prague
Altitude: 355 m
Something wrong, something missing?
Weather U rozhledny [Nechvalín], Czechia. Weather forecast U rozhledny [Nechvalín].
U rozhledny [Nechvalín] - weather nearby - bigger cities
U rozhledny [Nechvalín] - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for U rozhledny [Nechvalín] is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information U rozhledny [Nechvalín]
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:34 am | 8:04 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:48 pm | 14:30 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:58 am | 8:41 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:14 am | 9:24 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:22 am | 10:17 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:48 pm | 04/29/2026 4:24 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |