Weather U rozhledny [Nechvalín] long-term weather forecast
Long-term weather forecast for U rozhledny [Nechvalín] for ten days.
Sunday, May 3
24 / 11°C
| 0.0 mm | 10 km/h |
| 11 °C | 9 °C | 2 am | |
| 14 °C | 12 °C | 8 am | |
| 24 °C | 22 °C | 2 pm | |
| 19 °C | 17 °C | 8 pm |
sunrise 5:27 am
sunset 8:10 pm
HOURLY
sunset 8:10 pm
|
|
|
|
Weather forecast U rozhledny [Nechvalín], Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1019 hPa | 59 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east |
1018 hPa | 48 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 24 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1016 hPa | 20 % | 0 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1013 hPa | 30 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1015 hPa | 51 % | 3 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1015 hPa | 44 % | 4 °C | 29 % | 0% | 0% | 0% | 29% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south-southeast |
1013 hPa | 24 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1012 hPa | 30 % | 3 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
U rozhledny [Nechvalín], Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 49.0594; 17.0914
Time zone: Europe / Prague
Altitude: 355 m
Something wrong, something missing?
Weather U rozhledny [Nechvalín], Czechia. Weather forecast U rozhledny [Nechvalín].
U rozhledny [Nechvalín] - weather nearby - bigger cities
U rozhledny [Nechvalín] - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for U rozhledny [Nechvalín] is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information U rozhledny [Nechvalín]
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:27 am | 8:10 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:48 pm | 14:43 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:50 am | 8:47 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:05 am | 9:32 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:11 am | 10:27 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 9:33 pm | 05/03/2026 5:39 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |