Weather Tijarafe tomorrow
Weather forecast Tijarafe April 29, 2026
From morning untill noon clear, in the afternoon cloudy. The highest temperature 16 °C. At night cloudy. The lowest temperature 13 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Tijarafe, Canary Islands, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h north-northeast |
1015 hPa | 80 % | 10 °C | 11 % | 0% | 11% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h north-northeast |
1013 hPa | 79 % | 10 °C | 31 % | 0% | 31% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1015 hPa | 76 % | 10 °C | 69 % | 0% | 69% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north |
1014 hPa | 76 % | 11 °C | 59 % | 0% | 59% | 0% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h south-southwest |
1016 hPa | 80 % | 11 °C | 83 % | 0% | 24% | 0% | 79% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1015 hPa | 81 % | 11 °C | 83 % | 0% | 83% | 0% | 1% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1017 hPa | 89 % | 15 °C | 100 % | 0% | 11% | 0% | 100% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1015 hPa | 83 % | 12 °C | 100 % | 0% | 35% | 0% | 100% | |
Tijarafe, Canary Islands, Spain - information
State: Canary Islands, SpainGPS coordinates: 28.7000; -17.9500
Time zone: Atlantic / Canary
time difference in hours with time in US is -1 hours
Population: 2 648
Altitude: 623 m
The administrative part:
- Canary Islands, Las Palmas de Gran Canaria
- Santa Cruz de Tenerife, Santa Cruz De Tenerife
Something wrong, something missing?
Weather Tijarafe, Canary Islands, Spain. Weather forecast Tijarafe.
Tijarafe - weather nearby - bigger cities
Tijarafe - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tijarafe is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Tijarafe
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:32 am | 8:46 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:09 pm | 13:13 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 7:07 am | 9:11 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:38 am | 9:40 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 6:07 am | 10:11 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 6:05 pm | 04/29/2026 6:02 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |