Weather La Punta tomorrow
Weather forecast La Punta April 29, 2026
From morning untill noon light rain, in the afternoon rain, in the evening overcast. The highest temperature 15 °C. Total rainfall 3.1 mm. At night cloudy. The lowest temperature 10 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast La Punta, Canary Islands, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.5 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1016 hPa | 94 % | 12 °C | 90 % | 0% | 90% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| rain | 13 °C 14 °C |
1.5 mm | 0.4 m/s1 km/h west-northwest |
1014 hPa | 95 % | 12 °C | 100 % | 0% | 94% | 0% | 73% | |
| 1 PM
8 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
1.1 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1015 hPa | 85 % | 12 °C | 99 % | 0% | 84% | 3% | 84% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1014 hPa | 82 % | 11 °C | 91 % | 0% | 51% | 72% | 85% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1017 hPa | 95 % | 11 °C | 85 % | 0% | 85% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1017 hPa | 97 % | 9 °C | 86 % | 0% | 86% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west |
1019 hPa | 69 % | 11 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1019 hPa | 74 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
La Punta, Canary Islands, Spain - information
State: Canary Islands, SpainGPS coordinates: 28.6721; -17.9431
Time zone: Atlantic / Canary
time difference in hours with time in US is -1 hours
Altitude: 520 m
The administrative part:
- Canary Islands, Las Palmas de Gran Canaria
- Santa Cruz de Tenerife, Santa Cruz De Tenerife
Something wrong, something missing?
Weather La Punta, Canary Islands, Spain. Weather forecast La Punta.
La Punta - weather nearby - bigger cities
La Punta - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for La Punta is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information La Punta
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:32 am | 8:46 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:09 pm | 13:13 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 7:07 am | 9:11 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:38 am | 9:40 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 6:07 am | 10:10 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 6:05 pm | 04/29/2026 6:02 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |