Weather Santa Cruz de La Palma tomorrow
| 16 °C | 17 °C | 9 am | |
| 20 °C | 21 °C | 12 pm | |
| 19 °C | 21 °C | 3 pm | |
| 16 °C | 17 °C | 9 pm |
sunrise 7:31 am
sunset 8:45 pm
HOURLY
sunset 8:45 pm
Weather forecast for Santa Cruz de La Palma April 29, 2026
From morning untill noon rain, in the afternoon heavy rain, in the evening overcast. The highest temperature 20 °C. Total rainfall 9.3 mm. At night fog. The lowest temperature 13 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Santa Cruz de La Palma, Canary Islands, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| light rain | 16 °C 17 °C |
0.1 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1017 hPa | 97 % | 15 °C | 100 % | 5% | 100% | 0% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| light rain | 16 °C 17 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1016 hPa | 98 % | 15 °C | 100 % | 75% | 100% | 0% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| light rain | 16 °C 17 °C |
0.2 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1015 hPa | 98 % | 15 °C | 100 % | 99% | 100% | 0% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| light rain | 16 °C 17 °C |
0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1015 hPa | 99 % | 15 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| light rain | 16 °C 17 °C |
0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1014 hPa | 99 % | 15 °C | 100 % | 99% | 100% | 0% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| light rain | 15 °C 16 °C |
0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1014 hPa | 99 % | 15 °C | 100 % | 99% | 100% | 0% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| light rain | 15 °C 16 °C |
0.1 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1014 hPa | 99 % | 15 °C | 100 % | 99% | 100% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| light rain | 15 °C 16 °C |
0.2 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1014 hPa | 99 % | 15 °C | 100 % | 99% | 100% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.3 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1014 hPa | 99 % | 15 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 2% | |
| 9 AM
4 AM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.3 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1015 hPa | 98 % | 15 °C | 100 % | 90% | 100% | 1% | 74% | |
| 10 AM
5 AM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.3 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1015 hPa | 93 % | 15 °C | 98 % | 5% | 93% | 4% | 85% | |
| 11 AM
6 AM
| rain | 18 °C 19 °C |
0.7 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1014 hPa | 87 % | 15 °C | 96 % | 1% | 90% | 7% | 76% | |
| 12 PM
7 AM
| rain | 20 °C 21 °C |
0.8 mm | 3.3 m/s12 km/h east-southeast |
1014 hPa | 79 % | 15 °C | 100 % | 0% | 99% | 2% | 72% | |
| 1 PM
8 AM
| rain | 20 °C 21 °C |
0.9 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1014 hPa | 77 % | 15 °C | 98 % | 0% | 97% | 0% | 56% | |
| 2 PM
9 AM
| heavy rain | 20 °C 22 °C |
1.1 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1014 hPa | 80 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 18% | |
| 3 PM
10 AM
| heavy rain | 19 °C 20 °C |
1.2 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1014 hPa | 84 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 71% | |
| 4 PM
11 AM
| rain | 19 °C 21 °C |
0.9 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1013 hPa | 88 % | 16 °C | 100 % | 0% | 95% | 0% | 96% | |
| 5 PM
12 PM
| rain | 19 °C 20 °C |
0.7 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1013 hPa | 81 % | 16 °C | 96 % | 0% | 82% | 0% | 82% | |
| 6 PM
1 PM
| rain | 19 °C 20 °C |
0.6 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1013 hPa | 80 % | 15 °C | 100 % | 0% | 82% | 0% | 98% | |
| 7 PM
2 PM
| rain | 18 °C 19 °C |
0.3 mm | 3.4 m/s12 km/h east-northeast |
1013 hPa | 85 % | 15 °C | 99 % | 0% | 80% | 3% | 96% | |
| 8 PM
3 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1013 hPa | 87 % | 14 °C | 100 % | 0% | 78% | 93% | 100% | |
| 9 PM
4 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1014 hPa | 92 % | 14 °C | 100 % | 0% | 69% | 73% | 100% | |
| 10 PM
5 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1015 hPa | 95 % | 15 °C | 99 % | 0% | 59% | 65% | 99% | |
| 11 PM
6 PM
| fog | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1016 hPa | 96 % | 14 °C | 99 % | 69% | 70% | 38% | 99% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| fog | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1016 hPa | 97 % | 14 °C | 82 % | 70% | 71% | 12% | 56% | |
| 1 AM
8 PM
| fog | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1016 hPa | 98 % | 14 °C | 73 % | 71% | 72% | 3% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| fog | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1016 hPa | 98 % | 13 °C | 73 % | 73% | 73% | 0% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| fog | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1016 hPa | 98 % | 13 °C | 75 % | 75% | 75% | 1% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| fog | 13 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northwest |
1015 hPa | 96 % | 12 °C | 57 % | 57% | 57% | 0% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| fog | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1015 hPa | 91 % | 11 °C | 35 % | 36% | 35% | 0% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northwest |
1016 hPa | 84 % | 10 °C | 23 % | 24% | 23% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1016 hPa | 81 % | 9 °C | 17 % | 18% | 17% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1016 hPa | 80 % | 10 °C | 10 % | 11% | 10% | 0% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southwest |
1017 hPa | 79 % | 13 °C | 8 % | 7% | 8% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1017 hPa | 73 % | 13 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-southeast |
1018 hPa | 71 % | 15 °C | 6 % | 0% | 5% | 0% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-southeast |
1018 hPa | 67 % | 15 °C | 50 % | 0% | 50% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-southeast |
1018 hPa | 68 % | 16 °C | 91 % | 0% | 89% | 0% | 9% | |
| 2 PM
9 AM
| light rain | 22 °C 23 °C |
0.1 mm | 4.0 m/s14 km/h east-southeast |
1018 hPa | 71 % | 17 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 100% | |
| 3 PM
10 AM
| light rain | 22 °C 24 °C |
0.1 mm | 3.9 m/s14 km/h east-southeast |
1018 hPa | 74 % | 17 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| overcast | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-southeast |
1017 hPa | 73 % | 17 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 5% | |
| 5 PM
12 PM
| overcast | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-southeast |
1017 hPa | 74 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 14% | |
| 6 PM
1 PM
| overcast | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1017 hPa | 75 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 97% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1017 hPa | 81 % | 16 °C | 100 % | 0% | 89% | 0% | 99% | |
Santa Cruz de La Palma, Canary Islands, Spain - information
State: Canary Islands, SpainGPS coordinates: 28.6835; -17.7642
Time zone: Atlantic / Canary
time difference in hours with time in US is -1 hours
Population: 15 674
Altitude: 18 m
The administrative part:
- Canary Islands, Las Palmas de Gran Canaria
- Santa Cruz de Tenerife, Santa Cruz De Tenerife
Something wrong, something missing?
Weather Santa Cruz de La Palma, Canary Islands, Spain. Weather forecast for Santa Cruz de La Palma.
Santa Cruz de La Palma - weather nearby - bigger cities
Santa Cruz de La Palma - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Santa Cruz de La Palma is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Long-term statistical averages
| average | min. | max. | precipit… days |
|
|---|---|---|---|---|
| January | 17.6 °C | 15.2 °C | 20.0 °C | 6 |
| February | 17.6 °C | 15.1 °C | 20.1 °C | 4 |
| March | 18.0 °C | 15.4 °C | 20.6 °C | 4 |
| April | 18.4 °C | 15.9 °C | 21.0 °C | 3 |
| May | 19.5 °C | 17.0 °C | 22.0 °C | 1 |
| June | 21.1 °C | 18.8 °C | 23.5 °C | 1 |
| July | 22.6 °C | 20.3 °C | 25.0 °C | |
| August | 23.5 °C | 21.1 °C | 25.8 °C | |
| September | 23.6 °C | 21.0 °C | 26.1 °C | 2 |
| October | 22.4 °C | 19.9 °C | 24.9 °C | 5 |
| November | 20.6 °C | 18.1 °C | 23.1 °C | 7 |
| December | 18.8 °C | 16.3 °C | 21.3 °C | 7 |
Astronomical information Santa Cruz de La Palma
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:31 am | 8:45 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:08 pm | 13:13 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 7:06 am | 9:10 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:37 am | 9:39 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 6:07 am | 10:10 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 6:04 pm | 04/29/2026 6:01 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |