Weather Oberboxleithen long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Oberboxleithen for ten days.
Wednesday, May 6
20 / 13°C
| 3.2 mm | 9 km/h |
| 13 °C | 13 °C | 2 am | |
| 15 °C | 16 °C | 8 am | |
| 20 °C | 21 °C | 2 pm | |
| 16 °C | 18 °C | 8 pm |
sunrise 5:37 am
sunset 8:23 pm
HOURLY
sunset 8:23 pm
|
|
|
|
Weather forecast Oberboxleithen, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 05/06/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1011 hPa | 90 % | 11 °C | 100 % | 0% | 26% | 7% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 15 °C 16 °C |
0.6 mm | 1.0 m/s4 km/h southwest |
1012 hPa | 86 % | 12 °C | 100 % | 0% | 92% | 38% | 97% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 20 °C 21 °C |
2.3 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1011 hPa | 65 % | 13 °C | 100 % | 0% | 55% | 81% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.3 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1010 hPa | 90 % | 14 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 100% | |
Thursday 05/07/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south |
1011 hPa | 95 % | 11 °C | 95 % | 0% | 0% | 93% | 81% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.5 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1013 hPa | 79 % | 10 °C | 99 % | 0% | 39% | 18% | 98% | |
Oberboxleithen, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.9500; 14.0667
Time zone: Europe / Vienna
Altitude: 564 m
The administrative part:
- Upper Austria, Linz
- Politischer Bezirk Kirchdorf an der Krems, Kirchdorf an der Krems
Something wrong, something missing?
Weather Oberboxleithen, Austria. Weather forecast Oberboxleithen.
Oberboxleithen - weather nearby - bigger cities
Oberboxleithen - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Oberboxleithen is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Oberboxleithen
data are always in the local timeSun and light
May 6, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:37 am | 8:23 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1 pm | 14:46 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:01 am | 9 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:17 am | 9:44 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:24 am | 10:38 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/06/2026 12:41 am | 05/06/2026 8:09 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |