Weather Kirchberg, Upper Austria today
| 18 °C | 16 °C | 4 pm | |
| 16 °C | 15 °C | 6 pm | |
| 13 °C | 11 °C | 8 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 10 pm |
sunrise 5:50 am
sunset 8:12 pm
HOURLY
sunset 8:12 pm
Weather forecast Kirchberg, Upper Austria April 28, 2026
Afternoon in the afternoon overcast. The highest temperature 18 °C. At night overcast. The lowest temperature 11 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kirchberg, Upper Austria, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1018 hPa | 60 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1018 hPa | 57 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1018 hPa | 54 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1017 hPa | 50 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1016 hPa | 48 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1016 hPa | 48 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 10% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-northeast |
1016 hPa | 46 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1016 hPa | 47 % | 5 °C | 98 % | 0% | 0% | 15% | 98% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1016 hPa | 48 % | 5 °C | 99 % | 0% | 0% | 3% | 99% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1016 hPa | 52 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 10% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1017 hPa | 54 % | 4 °C | 100 % | 0% | 14% | 43% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1018 hPa | 53 % | 3 °C | 100 % | 0% | 15% | 43% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1018 hPa | 57 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 36% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1018 hPa | 63 % | 4 °C | 100 % | 0% | 3% | 46% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1018 hPa | 65 % | 4 °C | 100 % | 0% | 4% | 75% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1019 hPa | 64 % | 3 °C | 100 % | 0% | 8% | 83% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1019 hPa | 63 % | 2 °C | 100 % | 0% | 2% | 89% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1019 hPa | 64 % | 2 °C | 100 % | 0% | 2% | 89% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1020 hPa | 66 % | 1 °C | 100 % | 0% | 4% | 82% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1020 hPa | 66 % | 1 °C | 100 % | 0% | 8% | 73% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1021 hPa | 67 % | 0 °C | 100 % | 0% | 14% | 68% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1022 hPa | 67 % | 0 °C | 100 % | 0% | 18% | 56% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1022 hPa | 63 % | 0 °C | 100 % | 0% | 14% | 57% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-northeast |
1022 hPa | 59 % | 0 °C | 100 % | 0% | 3% | 20% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1022 hPa | 56 % | 0 °C | 100 % | 0% | 3% | 14% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1022 hPa | 55 % | 1 °C | 100 % | 0% | 2% | 3% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1022 hPa | 52 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1022 hPa | 46 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1021 hPa | 43 % | 1 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1021 hPa | 42 % | 2 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1021 hPa | 42 % | 2 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1021 hPa | 40 % | 1 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1021 hPa | 38 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1021 hPa | 42 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1022 hPa | 44 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1023 hPa | 44 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-southeast |
1024 hPa | 45 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h east-northeast |
1026 hPa | 45 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Kirchberg, Upper Austria, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.9333; 14.0500
Time zone: Europe / Vienna
Altitude: 617 m
The administrative part:
- Upper Austria, Linz
- Politischer Bezirk Kirchdorf an der Krems, Kirchdorf an der Krems
Something wrong, something missing?
Weather Kirchberg, Upper Austria, Austria. Weather forecast Kirchberg, Upper Austria.
Kirchberg, Upper Austria - weather nearby - bigger cities
Kirchberg, Upper Austria - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kirchberg, Upper Austria is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Kirchberg, Upper Austria
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Kirchberg, Upper Austria
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:50 am | 8:12 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:01 pm | 14:21 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:15 am | 8:47 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:34 am | 9:29 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:45 am | 10:18 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:49 pm | 04/28/2026 4:22 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |