Weather Hammersdorf today
| 18 °C | 16 °C | 4 pm | |
| 16 °C | 15 °C | 6 pm | |
| 13 °C | 11 °C | 8 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 10 pm |
sunrise 5:50 am
sunset 8:12 pm
HOURLY
sunset 8:12 pm
Weather forecast Hammersdorf April 28, 2026
Afternoon in the afternoon overcast. The highest temperature 18 °C. At night overcast. The lowest temperature 11 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Hammersdorf, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1018 hPa | 60 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1018 hPa | 57 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1018 hPa | 54 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1017 hPa | 50 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1016 hPa | 48 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1016 hPa | 48 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 10% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-northeast |
1016 hPa | 46 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1016 hPa | 47 % | 5 °C | 98 % | 0% | 0% | 15% | 98% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1016 hPa | 48 % | 5 °C | 99 % | 0% | 0% | 3% | 99% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1016 hPa | 52 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 10% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1017 hPa | 54 % | 4 °C | 100 % | 0% | 14% | 43% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1018 hPa | 53 % | 3 °C | 100 % | 0% | 15% | 43% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1018 hPa | 57 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 36% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1018 hPa | 63 % | 4 °C | 100 % | 0% | 3% | 46% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1018 hPa | 65 % | 4 °C | 100 % | 0% | 4% | 75% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1019 hPa | 64 % | 3 °C | 100 % | 0% | 8% | 83% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1019 hPa | 63 % | 2 °C | 100 % | 0% | 2% | 89% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1019 hPa | 64 % | 2 °C | 100 % | 0% | 2% | 89% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1020 hPa | 66 % | 1 °C | 100 % | 0% | 4% | 82% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1020 hPa | 66 % | 1 °C | 100 % | 0% | 8% | 73% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1021 hPa | 67 % | 0 °C | 100 % | 0% | 14% | 68% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1022 hPa | 67 % | 0 °C | 100 % | 0% | 18% | 56% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1022 hPa | 63 % | 0 °C | 100 % | 0% | 14% | 57% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-northeast |
1022 hPa | 59 % | 0 °C | 100 % | 0% | 3% | 20% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1022 hPa | 56 % | 0 °C | 100 % | 0% | 3% | 14% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1022 hPa | 55 % | 1 °C | 100 % | 0% | 2% | 3% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1022 hPa | 52 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1022 hPa | 46 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1021 hPa | 43 % | 1 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1021 hPa | 42 % | 2 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1021 hPa | 42 % | 2 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1021 hPa | 40 % | 1 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1021 hPa | 38 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1021 hPa | 42 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1022 hPa | 44 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1023 hPa | 44 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-southeast |
1024 hPa | 45 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h east-northeast |
1026 hPa | 45 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Hammersdorf, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.9599; 14.0591
Time zone: Europe / Vienna
Population: 319
Altitude: 547 m
The administrative part:
- Upper Austria, Linz
- Politischer Bezirk Kirchdorf an der Krems, Kirchdorf an der Krems
Something wrong, something missing?
Weather Hammersdorf, Austria. Weather forecast Hammersdorf.
Hammersdorf - weather nearby - bigger cities
Hammersdorf - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Hammersdorf is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Hammersdorf
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Hammersdorf
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:50 am | 8:12 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:01 pm | 14:21 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:15 am | 8:47 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:34 am | 9:29 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:45 am | 10:19 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:49 pm | 04/28/2026 4:22 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |