Weather Kirchberg, Upper Austria long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Kirchberg, Upper Austria for ten days.
Sunday, May 3
23 / 8°C
| 0.0 mm | 8 km/h |
| 8 °C | 7 °C | 2 am | |
| 15 °C | 14 °C | 8 am | |
| 23 °C | 22 °C | 2 pm | |
| 18 °C | 17 °C | 8 pm |
sunrise 5:42 am
sunset 8:19 pm
HOURLY
sunset 8:19 pm
|
|
|
|
Weather forecast Kirchberg, Upper Austria, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south |
1016 hPa | 83 % | 5 °C | 22 % | 0% | 0% | 0% | 22% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h south |
1016 hPa | 58 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1014 hPa | 40 % | 8 °C | 66 % | 0% | 0% | 11% | 62% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1011 hPa | 48 % | 7 °C | 94 % | 0% | 0% | 2% | 93% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1011 hPa | 76 % | 5 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1011 hPa | 63 % | 8 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1011 hPa | 38 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southeast |
1009 hPa | 58 % | 11 °C | 68 % | 0% | 0% | 6% | 66% | |
Kirchberg, Upper Austria, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.9333; 14.0500
Time zone: Europe / Vienna
Altitude: 617 m
The administrative part:
- Upper Austria, Linz
- Politischer Bezirk Kirchdorf an der Krems, Kirchdorf an der Krems
Something wrong, something missing?
Weather Kirchberg, Upper Austria, Austria. Weather forecast Kirchberg, Upper Austria.
Kirchberg, Upper Austria - weather nearby - bigger cities
Kirchberg, Upper Austria - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kirchberg, Upper Austria is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Kirchberg, Upper Austria
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:42 am | 8:19 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1 pm | 14:37 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:06 am | 8:55 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:23 am | 9:38 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:32 am | 10:30 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 9:41 pm | 05/03/2026 5:57 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |