Weather Inzersdorf im Kremstal today
Weather forecast Inzersdorf im Kremstal April 28, 2026
During the day morning clear, in the afternoon overcast. The highest temperature 14 °C. At night cloudy. The lowest temperature 4 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Inzersdorf im Kremstal, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h south |
1021 hPa | 70 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h north |
1020 hPa | 70 % | 2 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1016 hPa | 45 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 93% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1014 hPa | 53 % | 1 °C | 100 % | 0% | 14% | 12% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1017 hPa | 71 % | 1 °C | 62 % | 0% | 2% | 53% | 14% | |
| 8 AM
2 AM
| rain showers | 7 °C 5 °C |
1.5 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1018 hPa | 79 % | 3 °C | 83 % | 0% | 83% | 17% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 10 °C 8 °C |
1.3 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1018 hPa | 68 % | 4 °C | 67 % | 0% | 28% | 57% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
1019 hPa | 85 % | 3 °C | 94 % | 0% | 51% | 94% | 0% | |
Inzersdorf im Kremstal, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.9281; 14.0810
Time zone: Europe / Vienna
Population: 1 111
Altitude: 434 m
The administrative part:
- Upper Austria, Linz
- Politischer Bezirk Kirchdorf an der Krems, Kirchdorf an der Krems
Something wrong, something missing?
Weather Inzersdorf im Kremstal, Austria. Weather forecast Inzersdorf im Kremstal.
Inzersdorf im Kremstal - weather nearby - bigger cities
Inzersdorf im Kremstal - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Inzersdorf im Kremstal is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Inzersdorf im Kremstal
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Inzersdorf im Kremstal
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:50 am | 8:12 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:01 pm | 14:21 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:15 am | 8:47 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:34 am | 9:29 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:45 am | 10:18 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:49 pm | 04/28/2026 4:22 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |