Weather Cloverdale the day after tomorrow
| 16 °C | 16 °C | 9 am | |
| 22 °C | 21 °C | 12 pm | |
| 22 °C | 22 °C | 3 pm | |
| 17 °C | 15 °C | 9 pm |
sunrise 6:00 am
sunset 7:30 pm
HOURLY
sunset 7:30 pm
Weather forecast Cloverdale April 30, 2026
During the day morning light rain, later morning cloudy, in the evening overcast. The highest temperature 22 °C. Total rainfall 0.7 mm. At night the lowest temperature 11 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Cloverdale, Alabama, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| heavy rain | 18 °C 19 °C |
1.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1012 hPa | 92 % | 16 °C | 100 % | 0% | 30% | 97% | 100% | |
| 1 AM
2 AM
| rain | 18 °C 20 °C |
0.7 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1012 hPa | 94 % | 16 °C | 100 % | 0% | 59% | 90% | 100% | |
| 2 AM
3 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1011 hPa | 94 % | 16 °C | 100 % | 0% | 11% | 38% | 100% | |
| 3 AM
4 AM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1011 hPa | 92 % | 15 °C | 100 % | 0% | 23% | 28% | 100% | |
| 4 AM
5 AM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1011 hPa | 91 % | 14 °C | 100 % | 0% | 43% | 43% | 100% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1012 hPa | 91 % | 14 °C | 100 % | 0% | 41% | 90% | 100% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1012 hPa | 91 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 14% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north |
1013 hPa | 90 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 11% | 100% | |
| 8 AM
9 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1014 hPa | 83 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 9 AM
10 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1014 hPa | 74 % | 12 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 10 AM
11 AM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1014 hPa | 63 % | 11 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 11 AM
12 PM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1014 hPa | 56 % | 11 °C | 91 % | 0% | 0% | 0% | 91% | |
| 12 PM
1 PM
| cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1014 hPa | 50 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1013 hPa | 46 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
3 PM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1013 hPa | 44 % | 9 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 3 PM
4 PM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1012 hPa | 43 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 4 PM
5 PM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1012 hPa | 43 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1012 hPa | 44 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1012 hPa | 49 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1012 hPa | 56 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1013 hPa | 59 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1014 hPa | 57 % | 8 °C | 99 % | 0% | 0% | 12% | 99% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1014 hPa | 56 % | 7 °C | 99 % | 0% | 0% | 71% | 96% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1014 hPa | 58 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 32% | 100% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1014 hPa | 61 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 87% | 99% | |
| 1 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1014 hPa | 64 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 98% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1015 hPa | 77 % | 7 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1015 hPa | 41 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| rain | 19 °C 19 °C |
2.1 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1013 hPa | 58 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
Cloverdale, Alabama, USA - information
State: Alabama, USAGPS coordinates: 33.3896; -86.9558
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Cloverdale, Alabama, USA. Weather forecast Cloverdale.
Cloverdale - weather nearby - bigger cities
Cloverdale - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Cloverdale is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Cloverdale
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6 am | 7:30 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:45 pm | 13:29 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:33 am | 7:57 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:02 am | 8:28 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:29 am | 9:01 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:52 pm | 04/30/2026 5:06 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |