Weather Bessemer Trailer Park today
| 20 °C | 23 °C | 8 pm | |
| 20 °C | 22 °C | 9 pm | |
| 20 °C | 22 °C | 10 pm | |
| 20 °C | 22 °C | 11 pm |
sunrise 6:02 am
sunset 7:28 pm
HOURLY
sunset 7:28 pm
Weather forecast Bessemer Trailer Park April 28, 2026
Evening in the evening light rain. The highest temperature 28 °C. Total rainfall 0.7 mm. At night rain. The lowest temperature 18 °C. Total rainfall 3.5 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Bessemer Trailer Park, Alabama, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 3 PM
4 PM
| overcast | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southwest |
1016 hPa | 54 % | 17 °C | 100 % | 0% | 71% | 7% | 100% | |
| 4 PM
5 PM
| light rain | 26 °C 28 °C |
0.2 mm | 4.3 m/s15 km/h southwest |
1016 hPa | 64 % | 18 °C | 100 % | 0% | 11% | 71% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| rain | 24 °C 27 °C |
0.4 mm | 2.9 m/s10 km/h west-southwest |
1016 hPa | 72 % | 19 °C | 100 % | 0% | 4% | 95% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| rain | 23 °C 26 °C |
0.4 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
1016 hPa | 80 % | 19 °C | 100 % | 0% | 0% | 73% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southwest |
1015 hPa | 88 % | 19 °C | 100 % | 0% | 0% | 65% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south |
1014 hPa | 91 % | 19 °C | 100 % | 0% | 0% | 2% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southwest |
1015 hPa | 93 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| cloudy | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southwest |
1015 hPa | 95 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 9% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| rain | 20 °C 22 °C |
0.5 mm | 4.6 m/s17 km/h southwest |
1015 hPa | 94 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 51% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| light rain | 20 °C 22 °C |
0.1 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southwest |
1014 hPa | 95 % | 19 °C | 100 % | 0% | 0% | 89% | 100% | |
| 1 AM
2 AM
| heavy rain | 20 °C 22 °C |
1.7 mm | 4.8 m/s17 km/h west-southwest |
1015 hPa | 96 % | 19 °C | 100 % | 0% | 33% | 60% | 100% | |
| 2 AM
3 AM
| rain | 19 °C 21 °C |
0.7 mm | 4.1 m/s15 km/h southwest |
1014 hPa | 98 % | 19 °C | 100 % | 0% | 12% | 100% | 96% | |
| 3 AM
4 AM
| rain | 19 °C 21 °C |
0.3 mm | 4.0 m/s14 km/h southwest |
1013 hPa | 96 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 57% | 99% | |
| 4 AM
5 AM
| rain | 19 °C 21 °C |
0.3 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1014 hPa | 95 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 56% | 100% | |
| 5 AM
6 AM
| light rain showers | 18 °C 20 °C |
0.2 mm | 4.4 m/s16 km/h south |
1013 hPa | 96 % | 17 °C | 42 % | 0% | 1% | 40% | 0% | |
| 6 AM
7 AM
| rain | 18 °C 20 °C |
0.3 mm | 4.8 m/s17 km/h south-southwest |
1013 hPa | 97 % | 18 °C | 99 % | 0% | 52% | 93% | 60% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h south-southwest |
1013 hPa | 96 % | 18 °C | 99 % | 1% | 97% | 75% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h southwest |
1013 hPa | 95 % | 19 °C | 100 % | 20% | 100% | 7% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| rain | 20 °C 22 °C |
0.5 mm | 5.8 m/s21 km/h southwest |
1013 hPa | 93 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 73% | 1% | |
| 10 AM
11 AM
| light rain | 21 °C 24 °C |
0.1 mm | 5.5 m/s20 km/h west-southwest |
1013 hPa | 94 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| light rain | 21 °C 24 °C |
0.2 mm | 4.3 m/s15 km/h west-southwest |
1014 hPa | 92 % | 20 °C | 100 % | 0% | 100% | 17% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| light rain showers | 23 °C 26 °C |
0.1 mm | 3.9 m/s14 km/h west |
1013 hPa | 82 % | 19 °C | 35 % | 0% | 32% | 14% | 1% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west-northwest |
1012 hPa | 69 % | 19 °C | 45 % | 0% | 39% | 26% | 2% | |
| 2 PM
3 PM
| overcast | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northwest |
1012 hPa | 64 % | 19 °C | 88 % | 0% | 32% | 0% | 81% | |
| 3 PM
4 PM
| cloudy | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northwest |
1011 hPa | 58 % | 18 °C | 100 % | 0% | 10% | 0% | 100% | |
| 4 PM
5 PM
| overcast | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northwest |
1010 hPa | 55 % | 17 °C | 100 % | 0% | 13% | 5% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| cloudy | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1010 hPa | 55 % | 16 °C | 85 % | 0% | 18% | 0% | 82% | |
| 6 PM
7 PM
| cloudy | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1010 hPa | 61 % | 17 °C | 100 % | 0% | 10% | 3% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northwest |
1011 hPa | 69 % | 17 °C | 100 % | 0% | 14% | 46% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1012 hPa | 72 % | 16 °C | 100 % | 0% | 0% | 94% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| overcast | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1012 hPa | 73 % | 15 °C | 100 % | 0% | 0% | 75% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1012 hPa | 75 % | 15 °C | 100 % | 0% | 0% | 9% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1012 hPa | 75 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 28% | 100% | |
Bessemer Trailer Park, Alabama, USA - information
State: Alabama, USAGPS coordinates: 33.3851; -86.9686
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Bessemer Trailer Park, Alabama, USA. Weather forecast Bessemer Trailer Park.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bessemer Trailer Park is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Bessemer Trailer Park
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Bessemer Trailer Park
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:02 am | 7:28 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:45 pm | 13:26 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:35 am | 7:55 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:05 am | 8:26 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:32 am | 8:59 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:55 pm | 04/28/2026 4:14 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |