Weather Cloverdale today
| 22 °C | 25 °C | 12 pm | |
| 22 °C | 24 °C | 3 pm | |
| 22 °C | 25 °C | 5 pm | |
| 19 °C | 22 °C | 10 pm |
sunrise 6:02 am
sunset 7:28 pm
HOURLY
sunset 7:28 pm
Weather forecast Cloverdale April 28, 2026
During the day morning heavy rain, in the afternoon rain, in the evening heavy rain. The highest temperature 22 °C. Total rainfall 21.0 mm. At night rain showers. The lowest temperature 18 °C. Total rainfall 2.8 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Cloverdale, Alabama, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 4 AM
5 AM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south |
1016 hPa | 81 % | 16 °C | 100 % | 0% | 7% | 16% | 100% | |
| 5 AM
6 AM
| heavy rain | 20 °C 22 °C |
2.3 mm | 4.2 m/s15 km/h south |
1016 hPa | 83 % | 16 °C | 98 % | 0% | 7% | 39% | 97% | |
| 6 AM
7 AM
| heavy rain | 19 °C 21 °C |
2.6 mm | 3.0 m/s11 km/h southwest |
1018 hPa | 89 % | 17 °C | 99 % | 0% | 18% | 70% | 96% | |
| 7 AM
8 AM
| heavy rain | 19 °C 21 °C |
3.7 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southeast |
1019 hPa | 95 % | 18 °C | 99 % | 0% | 37% | 85% | 93% | |
| 8 AM
9 AM
| heavy rain | 20 °C 23 °C |
5.8 mm | 3.5 m/s13 km/h south |
1019 hPa | 95 % | 18 °C | 100 % | 0% | 2% | 39% | 99% | |
| 9 AM
10 AM
| rain | 20 °C 22 °C |
0.3 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1020 hPa | 94 % | 19 °C | 99 % | 0% | 28% | 43% | 99% | |
| 10 AM
11 AM
| rain | 20 °C 22 °C |
0.3 mm | 4.4 m/s16 km/h south |
1019 hPa | 95 % | 19 °C | 100 % | 0% | 1% | 14% | 100% | |
| 11 AM
12 PM
| overcast | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south |
1019 hPa | 89 % | 19 °C | 100 % | 0% | 14% | 7% | 100% | |
| 12 PM
1 PM
| heavy rain | 22 °C 24 °C |
1.1 mm | 4.4 m/s16 km/h south |
1019 hPa | 82 % | 19 °C | 100 % | 0% | 14% | 29% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| rain | 22 °C 24 °C |
0.5 mm | 5.9 m/s21 km/h south-southwest |
1019 hPa | 82 % | 19 °C | 100 % | 0% | 13% | 28% | 100% | |
| 2 PM
3 PM
| rain showers | 22 °C 24 °C |
0.3 mm | 5.1 m/s18 km/h south-southwest |
1018 hPa | 84 % | 19 °C | 100 % | 0% | 7% | 7% | 100% | |
| 3 PM
4 PM
| overcast | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south |
1016 hPa | 83 % | 18 °C | 97 % | 0% | 0% | 83% | 89% | |
| 4 PM
5 PM
| overcast | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southwest |
1016 hPa | 79 % | 18 °C | 100 % | 0% | 1% | 27% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| light rain | 22 °C 24 °C |
0.2 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1016 hPa | 80 % | 18 °C | 100 % | 0% | 21% | 79% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| rain | 22 °C 25 °C |
0.4 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southwest |
1016 hPa | 86 % | 19 °C | 100 % | 0% | 3% | 94% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| rain | 21 °C 24 °C |
0.3 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1015 hPa | 90 % | 19 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| rain | 20 °C 23 °C |
0.8 mm | 3.0 m/s11 km/h south |
1015 hPa | 93 % | 18 °C | 100 % | 0% | 3% | 86% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| rain showers | 20 °C 23 °C |
0.6 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1015 hPa | 96 % | 19 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| heavy rain | 19 °C 21 °C |
1.7 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southwest |
1016 hPa | 98 % | 19 °C | 100 % | 0% | 0% | 68% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| heavy rain | 19 °C 21 °C |
2.4 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southwest |
1015 hPa | 98 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| heavy rain | 19 °C 21 °C |
2.4 mm | 4.8 m/s17 km/h southwest |
1016 hPa | 97 % | 18 °C | 100 % | 0% | 3% | 94% | 100% | |
| 1 AM
2 AM
| heavy rain | 19 °C 21 °C |
2.7 mm | 5.8 m/s21 km/h southwest |
1015 hPa | 97 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 31% | 100% | |
| 2 AM
3 AM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h south |
1013 hPa | 94 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 17% | 100% | |
| 3 AM
4 AM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h south-southwest |
1012 hPa | 91 % | 17 °C | 98 % | 0% | 0% | 14% | 97% | |
| 4 AM
5 AM
| partly cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southwest |
1012 hPa | 92 % | 16 °C | 14 % | 0% | 0% | 9% | 6% | |
| 5 AM
6 AM
| partly cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h southwest |
1012 hPa | 95 % | 17 °C | 14 % | 0% | 11% | 7% | 1% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h southwest |
1013 hPa | 97 % | 18 °C | 98 % | 0% | 98% | 14% | 2% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southwest |
1013 hPa | 96 % | 18 °C | 100 % | 0% | 100% | 41% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h southwest |
1013 hPa | 92 % | 18 °C | 100 % | 0% | 100% | 5% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h west-southwest |
1013 hPa | 90 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| rain | 21 °C 23 °C |
0.4 mm | 5.3 m/s19 km/h west-southwest |
1013 hPa | 88 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 1% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| light rain | 22 °C 25 °C |
0.1 mm | 4.4 m/s16 km/h west |
1013 hPa | 88 % | 20 °C | 96 % | 0% | 96% | 0% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| cloudy | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west-northwest |
1013 hPa | 76 % | 19 °C | 78 % | 0% | 78% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west-northwest |
1012 hPa | 70 % | 19 °C | 68 % | 0% | 62% | 0% | 15% | |
| 2 PM
3 PM
| overcast | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west-northwest |
1011 hPa | 64 % | 19 °C | 95 % | 0% | 43% | 0% | 91% | |
| 3 PM
4 PM
| overcast | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-northwest |
1010 hPa | 60 % | 18 °C | 89 % | 0% | 21% | 5% | 85% | |
| 4 PM
5 PM
| overcast | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northwest |
1009 hPa | 57 % | 17 °C | 86 % | 0% | 14% | 0% | 84% | |
| 5 PM
6 PM
| overcast | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1009 hPa | 56 % | 17 °C | 100 % | 0% | 24% | 4% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| overcast | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1010 hPa | 64 % | 18 °C | 96 % | 0% | 7% | 21% | 96% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1010 hPa | 71 % | 18 °C | 100 % | 0% | 3% | 7% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1011 hPa | 76 % | 17 °C | 100 % | 0% | 7% | 20% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| heavy rain | 21 °C 23 °C |
5.5 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1012 hPa | 81 % | 17 °C | 100 % | 0% | 28% | 54% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| rain | 20 °C 22 °C |
0.5 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1013 hPa | 84 % | 17 °C | 100 % | 0% | 55% | 64% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| heavy rain | 19 °C 21 °C |
3.9 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1012 hPa | 92 % | 17 °C | 100 % | 0% | 45% | 71% | 100% | |
Cloverdale, Alabama, USA - information
State: Alabama, USAGPS coordinates: 33.3896; -86.9558
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Cloverdale, Alabama, USA. Weather forecast Cloverdale.
Cloverdale - weather nearby - bigger cities
Cloverdale - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Cloverdale is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Cloverdale
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Cloverdale
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:02 am | 7:28 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:45 pm | 13:26 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:35 am | 7:55 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:05 am | 8:26 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:32 am | 8:59 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:55 pm | 04/28/2026 4:14 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |