Weather Willow Creek long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Willow Creek for ten days.
Monday, May 4
15 / 6°C
| 0.6 mm | 6 km/h |
| 6 °C | 4 °C | 1 am | |
| 6 °C | 4 °C | 7 am | |
| 15 °C | 14 °C | 1 pm | |
| 13 °C | 12 °C | 7 pm |
sunrise 5:41 am
sunset 7:57 pm
HOURLY
sunset 7:57 pm
|
|
|
|
Weather forecast Willow Creek, Wisconsin, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west |
1011 hPa | 87 % | 3 °C | 66 % | 0% | 0% | 0% | 66% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1009 hPa | 87 % | 4 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 1 PM
2 PM
| light rain showers | 15 °C 14 °C |
0.6 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1007 hPa | 67 % | 9 °C | 40 % | 0% | 6% | 36% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1005 hPa | 66 % | 7 °C | 87 % | 0% | 0% | 84% | 14% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| heavy rain | 9 °C 7 °C |
6.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south |
1003 hPa | 74 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 45% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.3 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southwest |
1000 hPa | 92 % | 7 °C | 99 % | 0% | 0% | 50% | 97% | |
| 1 PM
2 PM
| light rain showers | 15 °C 13 °C |
0.7 mm | 4.5 m/s16 km/h west |
1001 hPa | 55 % | 5 °C | 49 % | 0% | 39% | 16% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| rain showers | 12 °C 11 °C |
1.2 mm | 0.9 m/s3 km/h west |
1002 hPa | 62 % | 5 °C | 46 % | 0% | 4% | 14% | 36% | |
Willow Creek, Wisconsin, USA - information
State: Wisconsin, USAGPS coordinates: 43.2072; -88.1584
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Willow Creek, Wisconsin, USA. Weather forecast Willow Creek.
Willow Creek - weather nearby - bigger cities
Willow Creek - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Willow Creek is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Willow Creek
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:41 am | 7:57 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:49 pm | 14:16 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:09 am | 8:30 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:31 am | 9:08 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:48 am | 9:51 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 10:30 pm | 05/04/2026 6:56 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |