Weather Willow Creek long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Willow Creek for ten days.
Friday, May 1
6 / 2°C
| 1.3 mm | 5 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Willow Creek, Wisconsin, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.4 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1018 hPa | 75 % | 0 °C | 100 % | 0% | 89% | 100% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 2 °C -1 °C |
0.5 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1019 hPa | 85 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.4 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1018 hPa | 60 % | 0 °C | 57 % | 0% | 32% | 53% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1018 hPa | 55 % | -1 °C | 91 % | 0% | 53% | 90% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| partly cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1018 hPa | 71 % | 0 °C | 24 % | 0% | 0% | 24% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.3 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1018 hPa | 79 % | 0 °C | 48 % | 0% | 0% | 48% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west-northwest |
1018 hPa | 45 % | -2 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northwest |
1016 hPa | 61 % | 2 °C | 79 % | 0% | 0% | 79% | 0% | |
Willow Creek, Wisconsin, USA - information
State: Wisconsin, USAGPS coordinates: 43.2072; -88.1584
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Willow Creek, Wisconsin, USA. Weather forecast Willow Creek.
Willow Creek - weather nearby - bigger cities
Willow Creek - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Willow Creek is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Willow Creek
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:45 am | 7:54 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:49 pm | 14:08 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:13 am | 8:26 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:36 am | 9:04 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:54 am | 9:46 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:16 pm | 05/01/2026 5:18 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |