Weather Pewaukee today
| 9 °C | 7 °C | 9 am | |
| 13 °C | 11 °C | 12 pm | |
| 16 °C | 15 °C | 3 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 9 pm |
sunrise 5:50 am
sunset 7:51 pm
HOURLY
sunset 7:51 pm
Weather forecast Pewaukee April 28, 2026
During the day cloudy, in the evening overcast. The highest temperature 16 °C. Total rainfall 0.1 mm. At night cloudy. The lowest temperature 9 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Pewaukee, Wisconsin, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 4 AM
5 AM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h west |
1004 hPa | 81 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h west |
1005 hPa | 80 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h west |
1006 hPa | 80 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h west-northwest |
1008 hPa | 77 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h west-northwest |
1010 hPa | 74 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h west-northwest |
1011 hPa | 71 % | 4 °C | 82 % | 0% | 82% | 0% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h west-northwest |
1012 hPa | 68 % | 4 °C | 93 % | 0% | 93% | 0% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h west-northwest |
1012 hPa | 60 % | 4 °C | 75 % | 0% | 75% | 0% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h west-northwest |
1012 hPa | 57 % | 5 °C | 10 % | 0% | 3% | 0% | 7% | |
| 1 PM
2 PM
| partly cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h west |
1012 hPa | 56 % | 6 °C | 21 % | 0% | 1% | 0% | 20% | |
| 2 PM
3 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h west |
1012 hPa | 53 % | 6 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
4 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west |
1012 hPa | 51 % | 6 °C | 8 % | 0% | 0% | 1% | 7% | |
| 4 PM
5 PM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west |
1012 hPa | 50 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west-northwest |
1011 hPa | 48 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-northwest |
1012 hPa | 51 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-northwest |
1012 hPa | 55 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 15% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1012 hPa | 58 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 59% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1013 hPa | 61 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 90% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northwest |
1013 hPa | 62 % | 4 °C | 99 % | 0% | 0% | 93% | 93% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-northwest |
1013 hPa | 60 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northwest |
1014 hPa | 63 % | 3 °C | 99 % | 0% | 0% | 97% | 81% | |
| 1 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1014 hPa | 67 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 99% | |
| 2 AM
3 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1014 hPa | 69 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 3 AM
4 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1014 hPa | 70 % | 4 °C | 100 % | 0% | 6% | 100% | 47% | |
| 4 AM
5 AM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1014 hPa | 73 % | 3 °C | 25 % | 0% | 14% | 10% | 5% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1014 hPa | 80 % | 3 °C | 99 % | 0% | 13% | 88% | 85% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1015 hPa | 78 % | 2 °C | 96 % | 0% | 0% | 74% | 89% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1015 hPa | 78 % | 3 °C | 86 % | 0% | 1% | 81% | 43% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1015 hPa | 75 % | 3 °C | 99 % | 0% | 20% | 99% | 53% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1016 hPa | 73 % | 3 °C | 99 % | 0% | 32% | 99% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1016 hPa | 68 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1016 hPa | 67 % | 3 °C | 97 % | 0% | 96% | 61% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1016 hPa | 65 % | 3 °C | 85 % | 0% | 62% | 63% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| light rain | 9 °C 7 °C |
0.2 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1016 hPa | 67 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 95% | 0% | |
| 2 PM
3 PM
| rain | 8 °C 6 °C |
0.7 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1016 hPa | 68 % | 2 °C | 100 % | 0% | 100% | 95% | 0% | |
| 3 PM
4 PM
| heavy rain | 8 °C 6 °C |
1.8 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1016 hPa | 75 % | 3 °C | 96 % | 0% | 76% | 93% | 0% | |
| 4 PM
5 PM
| rain | 7 °C 5 °C |
0.5 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1016 hPa | 76 % | 3 °C | 89 % | 0% | 72% | 76% | 0% | |
| 5 PM
6 PM
| light rain | 7 °C 5 °C |
0.2 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1016 hPa | 78 % | 3 °C | 88 % | 0% | 76% | 48% | 0% | |
| 6 PM
7 PM
| rain | 7 °C 5 °C |
0.5 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1016 hPa | 76 % | 3 °C | 98 % | 0% | 95% | 67% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-northwest |
1016 hPa | 80 % | 3 °C | 85 % | 0% | 65% | 79% | 0% | |
| 8 PM
9 PM
| partly cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1017 hPa | 90 % | 4 °C | 21 % | 0% | 18% | 16% | 0% | |
| 9 PM
10 PM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1017 hPa | 91 % | 3 °C | 18 % | 0% | 0% | 18% | 0% | |
| 10 PM
11 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-northwest |
1017 hPa | 90 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
12 AM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1017 hPa | 91 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Pewaukee, Wisconsin, USA - information
State: Wisconsin, USAGPS coordinates: 43.0806; -88.2612
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 8 208
Altitude: 267 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Pewaukee, Wisconsin, USA. Weather forecast Pewaukee.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pewaukee is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Pewaukee
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Pewaukee
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:50 am | 7:51 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:50 pm | 14:00 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:19 am | 8:22 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:42 am | 8:59 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:01 am | 9:41 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:59 pm | 04/28/2026 4:17 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |