Weather Pewaukee long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Pewaukee for ten days.
Sunday, May 3
16 / 5°C
| 0.0 mm | 17 km/h |
| 5 °C | 2 °C | 1 am | |
| 5 °C | 2 °C | 7 am | |
| 16 °C | 13 °C | 1 pm | |
| 14 °C | 12 °C | 7 pm |
sunrise 5:43 am
sunset 7:56 pm
HOURLY
sunset 7:56 pm
|
|
|
|
Weather forecast Pewaukee, Wisconsin, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west |
1015 hPa | 67 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west |
1015 hPa | 71 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west-northwest |
1012 hPa | 34 % | 0 °C | 89 % | 0% | 0% | 89% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-southwest |
1010 hPa | 52 % | 4 °C | 26 % | 0% | 0% | 26% | 0% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-southwest |
1009 hPa | 73 % | 3 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.1 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1006 hPa | 77 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| light rain showers | 17 °C 15 °C |
0.7 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1004 hPa | 45 % | 4 °C | 34 % | 0% | 7% | 33% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1003 hPa | 72 % | 9 °C | 78 % | 0% | 14% | 28% | 69% | |
Pewaukee, Wisconsin, USA - information
State: Wisconsin, USAGPS coordinates: 43.0806; -88.2612
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 8 208
Altitude: 267 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Pewaukee, Wisconsin, USA. Weather forecast Pewaukee.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pewaukee is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Pewaukee
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:43 am | 7:56 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:49 pm | 14:13 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:11 am | 8:28 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:33 am | 9:06 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:51 am | 9:49 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 9:28 pm | 05/03/2026 6:17 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |